Aydın’da kurulan semt pazarlarında mevsim meyveleri tezgâhlara renk katıyor. Piyasaya ve fiyatlara ilişkin Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulunan Aydın Pazarcılar Odası Başkanı Yusuf Demirtaş, “Fiyatlar yüksek. Vatandaşın alım gücü zayıf. Bugün birkaç kilogram meyve alsanız 300 – 400 liradan aşağı tutmuyor. Vatandaş almayınca pazarcı da zorlanıyor. Masraflar ve işçilik giderleri arttı. Adam tarlaya işçi götürüyor yevmiyesi 750 lira. Bir işçi 50 kilogram çilek toplayabiliyor. Bütün bunlar pazara da yansıyor. Mazotu, işgaliye ücretleri, poşet masrafı… Bütün bunlar yüksek” dedi.

I M G 3908

“AKARYAKIT VE İŞÇİLİK MALİYETLERİ YÜKSEK”

Emekli hemşire kalbine yenik düştü Emekli hemşire kalbine yenik düştü

Fiyat şampiyonunun papaz eriği ve kiraz olduğunu kaydeden Demirtaş, şöyle konuştu: “Şu anda çilek 70 lira, elma ve portakal 30 – 40 lira bandında. Kiraz yeni çıktı, 150 lira. Genellikle İzmir Kemalpaşa’dan geliyor. Papaz eriği 150 lira. Muz 60 lira. Nektarın yeni geldi, onlar da 60 – 70 lira. Kiraz ve erik bollaştıkça fiyatlar düşer fakat akaryakıt, işçilik gibi maliyetlerimiz azalmıyor.”

I M G 3928

TEŞEKKÜR ETTİ

31 Mart yerel seçimlerinde işbaşına gelen Efeler Belediye Başkanı Anıl Yetişkin’in pazarcı esnafına yardımcı olacağından hiç şüphe duymadığını vurgulayan Demirtaş, “Halkın içinde, halkı dinleyen bir insan. Hep birlikte hem Aydın esnafının hem de halkın kazanması için çalışacağız. Aydın halkına alışveriş için pazarı tercih ettikleri için teşekkür ediyorum. Pazarda daha doğal, daha taze ürünleri bulmak mümkün” diyerek sözlerini tamamladı. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR