Nazillili ressam Melike Yaşa’nın Doğu mitolojisinin efsanevi varlıklarından Şahmeran’ı tuvale yansıttığı “Tanrıça Şahmeran” isimli yağlı boya resim sergisi Belediye Meydanı’nda törenle açıldı.

WhatsApp Image 2023-11-16 at 12.18.14

Serginin açılış törenine Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek ve davetliler katıldı. Melike Yaşa’nın 23 şahmeran tablosundan oluşan yağlıboya resim sergisi 16 Kasım Perşembe günü Belediye Meydanı’nda gün boyu sergilenmesinin ardından 18-24 Kasım tarihleri arasında Lütfi Selek Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Kuşadası’nda kadın hikayeleriyle farkındalık yaratıldı Kuşadası’nda kadın hikayeleriyle farkındalık yaratıldı

“ŞAHMERANIN GÜCÜNÜ YANSITMAK İSTEDİM”

Sergi hakkında katılımcılara bilgiler veren Melike Yaşa Türkiye’de resim sanatının batının değerleriyle öğrenildiğini belirterek “Doğuda resim sanatı rölyefler, kabartmalar ya da minyatürlerden oluşuyor. Batı kültürünün resimlerinde tanrıca öğesi oldukça yoğun. Doğu mitolojisinin efsanevi varlığı şahmeran hakkında yaptığım araştırmalarda adeta bir ucube olarak değerlendirildiğini gördüm. Oysa ki şifacılığı, yeniden doğuşu, güçlü sezgileri olan ölümsüz bir varlık. Bu yüzden şahmeranı tuvale aktarmak istedim. Amacım özellikle kadınlara bilinçaltında bu gücü hissettirmek” şeklinde konuştu. (FİLİZ ÖZDEMİR)