AK Parti Aydın İl Başkanlığı’nın bayramlaşma töreninde konuşan TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu (KİT) Başkanı ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, ekonomiye dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Dünyanın büyük bir sınavdan geçtiğinin altını çizen Savaş, “Pandemiyi yaşadık. Hepimiz yaşadık. Dünya küçüldü. Hepimiz evlerimize çekildik. Kepenkler, fabrikalar kapandı. Ardından Ukrayna – Rusya savaşı, birçok yerde yerel savaşları yaşadık. Böyle bir ortamda Türkiye hedeflerini gerçekleştirmek adına var gücüyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yoluna devam ediyor, yoluna devam edecek. Tabii bir de 6 Şubat depremini unutmayalım. 53 bin kardeşimizi kaybettik” dedi. 

“ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRECEĞİZ” 

Ökten: “Kendi ikbalimiz için başkasının yoluna taş koymadık” Ökten: “Kendi ikbalimiz için başkasının yoluna taş koymadık”

Tüm dünyada enflasyon yaşandığını dile getiren Savaş, şöyle konuştu: “Geçmişte yaşanmamış enflasyon oranları yaşanıyor. Tabii bu da ülkemizi etkilemekte. Hayat pahalılığı etkilemekte. Biz enflasyonla mücadele konusunda kararlıyız. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız her fırsatta söylüyor. Enflasyonu bu sene yüzde 40’ların altında kapatacağız. Önümüzdeki yıl yüzde 14. Ondan sonra tek haneli rakama indireceğiz. Geçmişte bunu yaptık mı? Yaptık. Bugün de yarın da bunu gerçekleştirecek güç bizde var.”

“ÜLKE ZENGİNLEŞİYOR, GELİŞİYOR” 

Her şeyin tozpembe ve güllük gülistanlık olmadığını ifade ettiklerini belirten Savaş, “. Geçmişten bugüne baktığımızda ülkenin zenginleştiğini, geliştiğini, büyüdüğünü hep söylüyoruz. Gayrı safi milli hasıla bir trilyon 100 milyar dolara çıktı. Kişi başına gelir 13 bin dolar oldu. 3 bin dolardan 13 bin dolara çıktı. İşsizlik oranı yüzde 8,6’ya düştü. Son 11 yılın en düşük oranı. Ekonomi kötüye gidiyor diyenlere buradan bunu söylemek istiyorum. Ekonomide çok güzel işler oluyor. Daha da güzel işler olacak. Merkez Bankası’nın rezervleri tarihi seviyelere geldi. 146 milyar dolara çıktı” sözlerine yer verdi. 

Savaş, Türkiye’nin savunma sanayisi alanında da önemli atılımlar yaptığını sözlerine ekledi. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR