Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nin 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turu kapsamında Aydın’daki seçim çalışmalarına katılan Savcı Sayan, Aydın’da kanaat önderleriyle gerçekleşen buluşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek istedi.

Efeler’deki bir tesiste gerçekleşen toplantıya, AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, AK Parti Aydın İl Başkanı Gökhan Ökten, AK Parti Aydın Milletvekili Seda Sarıbaş ile Ömer Özmen’in yanı sıra ilçe başkanlarıyla kanaat önderleri de katıldı. Kanaat önderleri buluşmasında konuşan Savcı Sayan, “Ben bugün Aydınlı kardeşlerimle Ağrılı, Bitlisli, Vanlı kardeşlerimizin kardeşliği için buradayım” dedi. Konuşmasında HDP’li bazı isimlere de eleştiriler yönelten Sayan, “Biz kürtlüğün dersini Selahaddin Eyyubi’den, İdris-i Bitlisi’den, Mele Cezire’den almışız. Biz kürtlüğü Sezai Temelli’den, Garo Paylan’dan mı öğreneceğiz?” dedi.

Sayan 1

“BİRBİRİMİZE KARŞI SAMİMİ OLMALIYIZ”

Konuşmasının başında, “Aydın vekillerimiz, il başkanımız, ilçe başkanlarımız, kürt kardeşlerimle kanaat önderleriyle birlikteyiz. Kürtlerin temsilcisi AK Parti’dir” diyen Sayan, “Osmanlı döneminde, Ermeni Cephesi komutanı Abdülmecit Bey benim dedemdir. Kürt olarak doğduk, yaşıyoruz. Kürtlerin gelenek görenek geçmişini geleceğini bilen, kürt tarihinde olan bir ailenin evladıyım. Size söyleyeceklerim siyaseten değildir. AK Parti’ye oy kazandırmak için de söylemiyorum ama birbirimizle dertleşeceğiz. Davamız nedir, Türkiye’de yerimiz nedir, kürtler kimdir? Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale’de, Sakarya Savaşı’nda Ermeni Cephesi’nde neredeydik? Bugün bizim üzerimizden bu güzel vatanımızı Türkiye’yi kana bulamaya çalışanlar ne yapmaya çalışıyor? Gelin bunları birbirimize anlatalım. 3 tane şarkı türkü zafer işaretiyle birbirimizi kandırma ve aldatmaya çalışmayalım. Elbette hepimizin değişik fikirleri olabilir ancak biz birbirimize karşı samimi olmalıyız. Biz birbirimize doğruları anlatacağız” dedi.

“ERDOĞAN ‘DEVLET VATANDAŞ İÇİNDİR’ DEDİ”

“Erdoğan 2002’de göreve geldiğinde ilk yaptığı karakollardaki Filistin askısını toplamaktı” diyen Savcı Sayan, “İlk kaldırdığı işkenceydi. Erdoğan,valiler, kaymakamlar, yoksul halk için sırtına kömür yükleyip kapısına koyacak dedi.  Erdoğan, vatandaş devlet için değildir, devlet vatandaş içindir dedi. Bütün dağlarda, köylerde herkes devletin birinci sınıf vatandaşı olarak muamele görmeye başladı. Bir köyde bir sağlık karnesi vardı, herkes ilacını ona yazardı. Kusura bakmayın eksikliklerimizi hep birlikte söyleyelim. Neredeyse kadınların doğum kontrol hapını bile affınızı sığınarak söylüyorum erkeğin sağlık karnesine yazmak zorunda kalınıyordu. Bunların tamamını Sayın Erdoğan kaldırdı. Ben o zaman Erdoğan’ın yanında değildim. Ben CHP’de uzun yıllar siyaset yapan bir kardeşinizim. Mahalle delegeliyle başladım ve genel başkan yardımcısı olarak bitirdim. Ben iki mahalleyi de gördüm. Oradaki zulmü, iki yüzlülüğü, amaçlarının ne olduğunu, yüzlülüğü ve kürtlere bakışı gördüm” diye konuştu.

Sayan 4

“BERABER HAREKET ETSEK BİZE BİR ZARAR VAR MI?”

Konuşmasında, zaman zaman birlik ve beraberliğin önemine de vurgu yapan Sayan, “Çözüm sürecinde dağa teşvik edilen kürt gençlerini dağdan indirmek için Tayyip Erdoğan büyük mücadele verdi. Türkiye’de büyük başkaldırı oldu. Neredeyse Tayyip Erdoğan’ı vatan hainliğiyle ilan edeceklerdi. Erdoğan hiçbirisine bakmadı, biz hepimiz biriz beraberiz dedi. Biz bu ülkede kanı durduracağız dedi o zaman yine devreye girdiler. Erdoğan gelin kardeşçe bu ülkede birlikte yaşayacağız deyince hendeklerle başladılar, kan gövdeyi götürdü ve binlerce aile çocuksuz kaldı. Biz beraber hareket etsek, bugün bu ülkenin zenginliklerini Aydın’da bölüştüğümüz gibi bölüşsek bize bir zararı var mı?” sorusunu sordu.

“BUNLARIN TAMAMI AYNI MERKEZ TARAFINDAN YÖNETİLİYOR”

Ümit Özdağ’ın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik desteğini de eleştiren Sayan, “En sonunda Ümit Özdağ çıktı. Bizim orada derler ki; Tilki deliğe giremiyordu kuyruğuna bir de çengel bağladı, o mesele. Özdağ daha iki gün öncesine kadar Kılıçdaroğlu iktidar olursa Türkiye bölünecek iç savaş çıkacak diyordu. Size inandığım bütün değerler üzerine yemin ediyorum ve bildiğim bilgiler üzerine söylüyorum; Bunların tamamı aynı merkez tarafından yönetiliyor, tamamı projedir. Sizi bizi birbirimize düşürmek, kürt kardeşi türk kardeşe vurdurmak, onu ona kırdırmak Türkiye’yi Suriye’ye çevirmek bunların modelleridir. Türkiye’de 13 milyon mülteci var diyorlar. Bu kesinlikle yalandır. 3 milyon 485 göçmen var ülkemizde. Bunların 250 bine yakını vatandaş olmuş büyük iş insanlarıdır. Diğerleri de ikametgah kartına sahiptir. Bir çoğu da tekstil atölyeleri ve tarımda çalışarak geçinmek istiyorlar. Hepsi de ülkesine savaş bitince dönmek istiyor” dedi.  

AYDIN’DAKİ BAZI FİRMALARA DİKKAT ÇEKTİ

“Erdoğan kürtler ve türkler arasında ayrım yapmadan bu ülkeyi kardeşçe büyütmek istiyor” diyen Sayan, “İşkenceyi bitirdi. Devleti milletin hizmetkarı yaptı. Salonda oturan hepimiz ben de dahil eskiden hastaneye senet vermişiz. Cenazemizi çıkarmak, hastamızı taburcu etmek için senet verdik. Bunu kabul etmemiz lazım. Sanki bunların hiçbirini yaşamamışız. Aydın’a gelmişiz ömür boyu Aydın’da yap-satçıydık. Burada Begeç İnşaat var benim amca çocuklarımdır, Solmazlar, Aydınlar var. Bunların hepsi benim akrabalarımdır. Biz bunların hepsinin köyde de burada da durumlarını biliyoruz. Şimdi bunlar diyecek ki biz anamızdan doğduk, zengindik. Öyle bir şey yok. Bugün Türkiye’de en sayılı müteahhitlerden oldular, hepsiyle gurur duyuyorum. Başımın tacıdırlar. Bunun da kıymetini hep birlikte bileceğiz. Bizi yine yollara düşürmek, denizlere salmak istiyorlar” diye konuştu.

Sayan 3

“VATANDAŞLA GÖNÜL BAĞI OLMAYAN KALP YAPABİLİR Mİ?”

“CHP’nin yönettiği İzmir’in bazı ilçeleri Afganistan ve Pakistan kentlerinden daha geride. Yol, yordam yok” diyerek CHP’nin yerel yönetim anlayışını da eleştiren Sayan, “Eğer Sayın Erdoğan ve AK Parti hükümeti olmasaydı belki şimdi İzmir’in ilçeleri ve komşu illeri arasında bağlantı yolları da olmayacaktı. Kahramanmaraş’taki deprem bölgesinde biz 40 günde ev yaptık. Bunlar 40 gündür birbirlerine kalp işareti yapmayı öğretmeye çalışıyorlar. Vatandaşla gönül bağı olmayan kalp yapabilir mi?” dedi.

“BİZ KÜRTLÜĞÜ GARO PAYLAN’DAN MI ÖĞRENECEĞİZ”

Konuşmasını birlik beraberlik mesajlarıyla sonlandıran Sayan, “Biz elimizi vicdanımıza koyacağız, kürtlerin başına oynanan bu oyunu bozacağız. Biz bu oyunu ancak Recep Tayyip Erdoğan ile bozacağız. Biz kürtlüğün dersini Selahaddin Eyyubi’den, İdris-i Bitlisi’den, Mele Cezire’den almışız. Biz kürtlüğü Sezai Temelli’den, Garo Paylan’dan mı öğreneceğiz? Benim dedem Ermeni cephesinde yaralanmış, şehit olmuş. Garo’nun dedesi benim dedemi öldürmüş, şimdi kalkmış Garo benim hakkımı savunuyor. Allah kabul etmesin. Üzülüyorum. Geleneğimizi, göreneğimizi götürdüler. Bütün bunları bozmanın zamanı gelmiştir. Ben bugün Aydınlı kardeşlerimle Ağrılı, Bitlisli, Vanlı kardeşlerimizin kardeşliği için buradayım. Kendi komşunu öldür senin işin bozulsun derdinde değilim. Bize düşen fesatlık değildir. Köyde iki hane huzursuzsa bütün köy huzursuzdur. Hepimiz bu toprağın çocuklarıyız. Kahramanmaraş’ta, İzmir’de, Çanakkale’de, Sakarya’da, Ermeni cephesinde de beraberdik.  Bundan sonra da bir ve beraber olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.  (MURAT TAN)

YSK Başkanı Yener: Veri akışında problem yok YSK Başkanı Yener: Veri akışında problem yok

Sayan 6