Uzun süre Sözcü gazetesindeki yazıları ile ciddi bir okuyucu kitlesine sahip olan ve son olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazıları ile geçmişe ışık tutan yazar Sinan Meydan Söke ‘deki okurlarıyla buluştu.

Söke Belediyesi Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat Evinde düzenlenen söyleşide kurtuluş savaşını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatırken Türk Ulusunun o zor yıllarını Mustafa Kemal Atatürk’ün işgalci güçlere karşı içeride sağladığı birlik ve beraberliğin önemine de dikkat çekti.

Kurtuluş savaşında Aydın’da özelikle Nazilli ve Söke halkının işgalci güçlere karşı verdiği kahramanca mücadelenin çok önemli olduğunu altını çizen yazar Sinan Meydan, “Kurtuluş savaşında Atatürk büyük taarruza başlatırken düşman kuvvetleri 225 bin asker ve onca uçağa sahip iken ordumuz 208 bin asker üç beş uçakla taarruza geçmişlerdi. Bu taarruz öncesi Mustafa Kemal bir yıl öncesinde Anadolu da top yekûn mücadele başlatmıştı” şeklinde konuşarak birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti. 

1 (17)

TRT 2'nin yeni yayın dönemi başladı TRT 2'nin yeni yayın dönemi başladı

Etkinliğe katılan konukların keyifle dinledikleri söyleşide milli mücadelenin zor yıllarından da söz eden yazar Sinan Meydan konuşmasında kurtuluş savaşında işgalci güçler için bugün “Anadolu o yıllarda işgal edilmedi” şeklinde söylemlerde bulunan siyasilere de sert bir dille eleştirdi.

Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan, söyleşi sonrası yazar Sinan Meydan’a plaket takdim ederek kurtuluş haftası etkinliklerine keyifli konuşmaları ile ciddi anlamda katkı yaptığını söyleyerek teşekkür etti. (NECATİ MALDAR)