31 Mart yerel seçimlerinde ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da seçimin galibi CHP oldu. Seçim sonuçlarına göre yüzde 50’yi aşkın oy alan Özlem Çerçioğlu üçüncü kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirken, Büyükşehir yarışına üçüncü kez giren AK Parti’li Mustafa Savaş, yüzde 36’da kaldı. 

 2019’da 8 olan belediye sayısını bu kez 13’e çıkaran CHP, geçen dönem AK Parti’nin yönetimindeki Koçarlı, Kuyucak ve Bozdoğan’da seçimi kazandı. MHP’nin yönetimindeki Karacasu Belediyesi de bu seçimde CHP’ye geçti. 

MHP, Cumhur İttifakı kapsamında kendisine bırakılan Efeler, Söke, Germencik, Sultanhisar ve Karacasu belediyelerinin hiçbirini kazanamadı. 

İYİ Parti’nin de en iddialı olduğu ilçeler Efeler, Kuşadası ve Karacasu’da seçimin galibi CHP adayları oldu. 

GÖZLER TEŞKİLATLARDA 

Ortaya çıkan bu tablonun ardından gözler, yerel seçimlerde umduğunu bulamayan AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin Aydın’daki il ve ilçe teşkilatlarına çevrildi. Siyasi kulislerden edinilen bilgilere göre, söz konusu 3 partide seçim sonuçlarına dair özeleştiri yapılması ve gelecek dönemde izlenecek yol haritasının masaya yatırılması bekleniyor. AK Parti tabanında Büyükşehir yarışına üçüncü kez aynı adayla girilmesi ve iki büyük ilçenin MHP’ye bırakılması eleştirileri öne çıkarken, İYİ Parti’li muhalifler CHP kökenli adaylarla seçime girilmesinin ve meclis listelerinin oluşturulmasında yapılan yanlışların başarısızlık getirdiğini dillendiriyor. 

DEĞİŞİM OLACAK MI?  

Kamuoyunda merak edilen sorulardan birisi de seçimde umduğunu bulamayan bu 3 partinin teşkilatlarında değişim yaşanıp yaşanmayacağı. Siyasi kaynaklar, AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin teşkilatlarında ilerleyen süreçte ciddi bir değişimin olabileceğinin sinyallerini veriyor. 

Ökten yerel seçimleri değerlendirdi, iddiaları yanıtladı Ökten yerel seçimleri değerlendirdi, iddiaları yanıtladı

AK Parti ve MHP’nin olası bir erken seçimde genel iktidarı korumak için çaba göstermesi beklenirken, İYİ Parti yönetimi de seçimlerin ardından gelen istifa haberlerini en aza indirerek, partinin dağılmasını önlemek için mücadele edecek. 

Seçimden zaferle ayrılan CHP’nin mensuplarının da elde edilen sonuçtan sonra yerel iktidarı genele taşımanın mücadelesini vermesi bekleniyor. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR