RTÜK'te 15 Temmuz anma etkinliği düzenlendi RTÜK'te 15 Temmuz anma etkinliği düzenlendi

Milli futbolcu Merih Demiral’ın milli maç sevincini Bozkurt işareti yaparak kutlamasına yönelik tartışmalara CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan da katıldı. UEFA’nın soruşturma açmasını “işgüzarlık” olarak yorumlayan Tezcan, “İşin özeti, zafer işareti Kürtlere mahsus değil. Bozkurt işareti milliyetçilere ya da Türklere mahsus değil. Bunlar bizim ortak değerlerimiz” dedi.

“AYRILIKÇI MESAJ OLARAK ALGILANMAMALI”

TELE 1 ekranlarında Gazeteci Merdan Yanardağ’ın sorularını yanıtlayan Tezcan, “Bütün milli takımımızı kutluyoruz. Milletimizi sevindirdiler. Büyük bir coşku yaşadık. Millet olarak birlikte olmanın coşkusunu yaşamamız lazım. Herhangi bir işaret nedeniyle ayrılık üzerinden bir dil oluşturulmasını doğru bulmuyorum. Böyle bir soruşturma açılması işgüzarlık. Daha önce de zafer işareti üzerinden kıyamet koparılmıştı. Ne zafer işareti yapmak ne bozkurt işareti yapmak toplumu parçalayacak ayrılıkçı, ırkçı mesaj olarak algılanmamalı. İşin özeti, zafer işareti Kürtlere mahsus değil. Bozkurt işareti milliyetçilere ya da Türklere mahsus değil. Bunlar bizim ortak değerlerimiz. Bunların tamamının kabul edebildiğimiz ölçüde milletin birliğini bütünlüğünü sağlarız” diye konuştu.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU DA BOZKURT İŞARETİ YAPTI”

“Maçtan sonra böyle bir şey üzerine fırtına koparılması kabul edilebilecek bir şey değil” görüşünü aktaran Tezcan, şunları söyledi: “Sevinçlerini gösterme biçimlerinin başka bir kesimi ötekileştirmeye yönelik olduğunu düşünmüyoruz. Coşkusunu kendi hoşuna giden biçimiyle ifade etmesidir. Bir yıl önceki seçimlerde Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kılıçdaroğlu da bu işareti yapıyordu. Bu şunu gösteriyor: Türk milletinin bu meseleye nasıl kucaklayıcı bakabildiğini gösteriyor.”

Muhabir: KIVANÇ UĞUR