İnci’den “değişim” mesajı İnci’den “değişim” mesajı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidar çevrelerinin dillendirdiği “yeni anayasa” tartışmalarına ilişkin Yeni Kıroba gazetesine konuştu.

“Mevcut anayasayı uygulamayan bir iktidarın yeni anayasa çağrısı samimi değil” diyen Tezcan, “Mevcut anayasayı uygulamayan bir iktidar var. Mevcut anayasayı bozan, bozduğu anayasayı bile uygulamayan, onun sınırlarına kendi sokmak istemeyen bir iktidar var. Böyle bir saray rejiminin Türkiye’nin önünü açacak anayasa yapma kabiliyeti yok” dedi.

Tezcan, yeni anayasa konusunda iktidarın CHP’yle uzlaşma sağlayıp sağlayamayacağına ilişkin soru üzerine, bu konuya partinin yetkili kurullarının karar vereceğini söyledi.

“BİZİM KİTABIMIZDA YAZMAZ”

Anayasanın değişmez maddeleri konusunda hassas olduklarını vurgulayan Tezcan, “Anayasanın ilk 4 maddesi Türkiye’nin kurucu felsefesidir. Değişmez maddeleri tartışmak bizim kitabımızda yazmaz. Cumhur İttifakı’nın tüm uygulamaları, Türkiye’nin geleceğiyle ilgili ciddi endişe ve kaygı yaratıyor” sözlerine yer verdi. (KIVANÇ UĞUR)