İstanbul Fuar Merkezi'nde (İFM) düzenlenen HOMETEX Ev Tekstil Fuarı'nda konuşan Bolat, 2024 yılında 257 yurt dışı fuarı destek kapsamına aldıklarını, 958 yurt dışı fuarına da bireysel katılımları desteklediklerini söyledi.

Bolat, Ticaret Bakanlığı olarak bütçelerinin yüzde 60'ından fazlasını ihracatı artırmak için ihracatçılara kullandırdıklarının altını çizdi.

Yurt içindeki 60 uluslararası fuara, HOMETEX tekstil gibi, katılımı desteklediklerinin altını çizen Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

Konut Fiyat Endeksi nisanda yüzde 2,2 arttı Konut Fiyat Endeksi nisanda yüzde 2,2 arttı

"2022'de HOMETEX'e 27 milyon lira destek verdik. Katılımcılar için 2023'te 58,5 milyon lira destek verdik Ticaret Bakanlığı olarak bu sene de inşallah yer kirası ve kurulum masraflarının yüzde 50'sini firma başına 222 bin 500 liraya kadar destekliyoruz. Bu hafta Hazine ve Maliye Bakanımızla kabine toplantısındaydık. Merkez Bankasının günlük ihracat reeskont kredi limitini 3 milyar liraya çıkarma noktasında Merkez Bankası Başkanımızla da istişare ettik. Seçimden önce dolar 40-50 lira olacak diyenler maalesef kendilerine de kötülük yaptılar. Onları dinleyenlere de kötülük yaptılar. Seçimden önce işte ekonomi şöyle bozulacak, şöyle olacak diyenler, maalesef seçim için her şeyi istismar ediyorlar ama en çok da ekonomiyi istismar ediyorlar. Ülkemize, halkımıza, ekonomimize kötülük yapıyorlar.

Bakın seçim geçti. Bütün makro göstergelerde iyileşme var iyi duruma geçiyoruz. Merkez Bankamızın net döviz rezervlerinde büyük bir artış oldu. Aşağı yukarı seçimden bu yana Türkiye'ye on milyarlarca dolarlık kaynak girişi oldu. Yine kredi temerrüt risk priminde ciddi bir düşüş oldu. İnşallah daha da aşağılara gelecek. İhracatımız artmaya, ithalatımızı azaltmaya, dış ticaret açığımızı ve cari işlemler açığımızı azaltmaya devam ediyoruz. Enflasyonda aylık artışta yavaşlama başladı. Yıl sonuna kadar inşallah Merkez Bankasının ortaya koyduğu hedefleri tutturmak için yılın haziran ayından itibaren aylık oranlarda hızlı düşüşleri, yıllık rakamlarda hızlı düşüşleri hep birlikte göreceğiz."

"Tekstil sektörünü asla ihmal etmeyeceğiz"

Ticaret Bakanı Bolat, sanayi sektörü ihracatının önde gelen kalemlerinden olan tekstil sektörünü asla terk etmediklerini ve asla ihmal etmeyeceklerini belirtti. Bolat, "Bunu her vesileyle tekstilcilerimize, konfeksiyoncularımıza, ev tekstilcilerimize katıldığım fuar açılışlarında söyledim. Bugün yine söylüyorum. Biz bu sektörü daha da geliştirme konusunda hükümet olarak Ticaret Bakanlığı olarak elimizden gelen bütün gayretleri yapacağız." dedi.

Avrupa Birliği ithalatının geçen sene yüzde 15 düştüğünün altını çizen Bolat, "Bu yıl da aynı gidiyor ilk 5 ayda. Tekstil ithalatlarında yüzde 25 düşüş var. Orada da çok yüksek enflasyon var. Gittiğimizde konuşuyoruz her şeyin fiyatı 2-2,5 katı oldu diye, oradaki kardeşlerimiz bize anlatıyorlar." diye konuştu.

Bolat, ağır enflasyon şartlarında insanların en birinci olarak geciktirmek istediği talebin giyim olduğunu söyledi. Bunun doğal bir refleks olduğunun, ama kıpırdamalar görüldüğünün altını çizen Bolat, "Avrupa Birliği, önümüzdeki ay bir faiz indirimi başlatabilir ve dış talepteki canlanma ile beraber inşallah siparişler de artmaya başlar." şeklinde konuştu.

Bolat, Türk Eximbank'ın bu sene 50 milyar dolarlık destek vereceğini kaydederek, "Biz Ticaret Bakanlığı olarak 22 milyar lira ihracat destek bütçesi ayarladık yıl sonuna kadar." açıklamasında bulundu.

Bolat, 2028 ihracat tanıtım ve pazarlama vizyonu kapsamında ev tekstili dahil 41 farklı tanıtım ve pazarlama projesi geliştirdiklerini belirterek, Yeşil Mutabakat'a uyum noktasında tekstil konfeksiyon için ciddi bir meydan okuma, bir sınama dönemi olduğunu söyledi.

Danışmanlık hizmetleri giderleri için 5 yıl süresince toplam 10 milyon liraya kadar bir destek paketinin Ticaret Bakanlığı tarafından sunulduğunu ifade eden Bolat, "Denizli, Bursa, İstanbul, Uşak, Gaziantep, ev tekstilinin merkezi bölgeleri ve artık kümelenmeler orada çok başarılı oldu bu alanda." diye konuştu.

Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin emekçi iş gücü çok kaliteli ve hızlı teslimat yapabiliyoruz. Satış sonrası hizmetler güzel oluyor. Tedarik zinciri noktasında Kovid-19 döneminde, Rusya-Ukrayna Savaşı döneminde Türk sanayi başarısını bütün dünyaya gösterdi. Bölgesel krizler olduğunda Türk sanayi hiçbir aksama olmadan tedarik ve lojistik anlamında başarısını gösterdi."

Kaynak: AA