Zorunlu trafik sigortasının kaza durumunda karşı taraftaki aracın maddi hasarını 200 bin liralık limite kadar karşıladığını hatırlatan sigortacı Hasan Toker, daha yüksek hasarlı kazalarda mağduriyet yaşanmaması için ihtiyari mali sorumluluk sigortası yaptırılması uyarısında bulundu.

Yeni Kıroba’ya konuşan Toker, trafik sigortasının zorunlu olduğunu ifade ederek, “İlk kez araç alıp trafiğe çıkanlarda yıllık sigorta bedeli 14 – 15 bin liraları bulabiliyor. 4 – 5 bin lira ödeyenler de var. Onlar kimler? 7’nci basamak olanlar. 3 yıl üst üste yaptırılmış ve kaza yapmamış araçlar. Birkaç yıl daha hiç kaza yapmayınca 8’inci basamağa geliniyor. O da 4 bin lira civarında” dedi.

Kaskonun ise isteğe bağlı yapıldığını kaydeden Toker, şöyle devam etti: “Aracın rayiç bedeline ve parça maliyetlerine göre rakam değişiyor. Yüksek maliyetlerden dolayı sigortayı gününde yaptırmayan, yaptıramayan insanlar var. Gecenin bir vaktinde polis kontrolüne girip bizi arayanlar oluyor. Trafik sigortası bittiği günden önce mutlaka yenilenmeli. Herhangi bir trafik kazası durumunda olumsuzluk yaşanmaması için zamana dikkat edilmeli. Bitiş tarihinden 10 gün önce de yaptırabilirsiniz.”

YÜKSEK MALİYETLİ HASARLARA DİKKATİ ÇEKTİ

Başkan Tetik Nazilli'nin gururu Alara'yı ağırladı Başkan Tetik Nazilli'nin gururu Alara'yı ağırladı

“Trafik sigortası, sizin bir kazaya karışmanız halinde karşı tarafa verdiğiniz zararı 200 bin liraya kadar karşılıyor” diyen Toker, “Kişi 2 bin lira daha ödediği zaman bir milyon liraya kadar maddi hasar konusunda teminat alıyor. 2 bin lira daha ödeyerek, bir milyon 200 bin liraya kadar çıkarabiliyoruz. Bunun adı ihtiyari mali sorumluluk sigortası (İMM) diye geçiyor. Kasko yaptırılmıyorsa İMM mutlaka yaptırılmalı. Çünkü bir kaza anında çok yüksek maliyetli hasarlar ortaya çıkabiliyor. Sigorta 200 bin liraya kadar karşılıyor. Daha yüksek meblağlı hasarlarda İMM mutlaka yaptırılmalı. Çünkü yedek parça ve işçilik rakamları oldukça yüksek. Bu 200 bin lira, bir yılı kapsıyor. Bir yılda üç kaza yaptığınızı düşünün, bu 200 binlik rakam yeterli gelmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR