Fikret Yüksel Vakfı tarafından Volkswagen Arena'da "Crescendo" temasıyla düzenlenen yarışmada lise öğrencisi gençler, sanat ve teknoloji harmonisiyle tasarladıkları robotlarla yaratıcılıklarını sergiledi.

TOGG, üçüncü modeli T8X’in çalışmalarına başladı TOGG, üçüncü modeli T8X’in çalışmalarına başladı

"STEAM" (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) alanında yeteneklerini sergileyen gençler, tasarladıkları robotlarıyla kendilerine verilen görevleri tamamladı. Gençler aynı zamanda iş planı oluşturup kaynak bularak kendi takımlarını oluşturdu ve "Duyarlı Profesyonellik" çerçevesinde yarıştı.

Etkinlik kapsamında açıklamada bulunan TurkNet Üst Yöneticisi (CEO) Cem Çelebiler, "Fikret Yüksel Vakfı'nın düzenlediği 'FIRST Robotics Competition Türkiye' yarışmasının iletişim destekçisiyiz. TurkNet olarak 3 yıldır destek veriyoruz. Harika bir yarışma. Liseli öğrenciler gelip burada takım halinde robotlarını yarıştırıyorlar, birbirlerinden bir şeyler öğreniyorlar." dedi.

Festivalin müthiş bir heyecan içerisinde gerçekleştiğini söyleyen Çelebiler, "Dünyanın her yerinden 160 takım katılıyor. Çin'den, Tayvan'dan, Polonya'dan, İsviçre'den takımları var. Hem devlet hem özel okullardan takımlar var. Bazı meslek örgütleri, belediyeler de takım kuruyorlar. Onların gençleri gelip yarışıyorlar. Çok önemsediğimiz bir alan." diye konuştu.

Gençlerin bir araya gelerek teknolojiyle birlikte ne kadar üretken ne kadar yaratıcı olabildiklerinin görüldüğünü söyleyen Çelebi, etkinliğin dünya standartlarında olduğunu aktardı.

TurkNet'in her zaman teknolojinin yanında olduklarını ifade eden Çelebi, şunları kaydetti:

"Teknolojinin olmazsa olmazı interneti sunan bir firmayız. Biz çok fazla sayıda etkinliğe destek oluyoruz. 11 ilde, 25 üniversite teknoparkının destekçisiyiz. Onlara yüksek hızlı internet veriyoruz. İnternet sayesinde gençler yarışma öncesinde robotlarını yaparken araştırıyorlar. Fikir alışverişi yapıyorlar, başka takımlarla da görüşebiliyorlar. Sponsor arıyorlar, kendi takımlarının muhasebesini yapıyorlar. Para alıyorlar, parçalar satın alıyorlar. Bunların hepsi internette olan şeyler. İnternetin hayatımızın ne kadar büyük bir parçası olduğunu ve iyi, kuvvetli ve yüksek hızlı bir internetin şart olduğunu gösteren bir etkinlik. O açıdan Türkiye'nin en hızlı internet servis sağlayıcısı olarak burada gençlerin yanında olmaktan çok mutluyuz."

Kaynak: AA