24 Ağustos 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar Atama Kararnamesi ile Ortaca Kaymakamı olarak sürdürdüğü görevinden Aydın’a Vali Yardımcısı olarak atanan Meral Uçar, ildeki görevine başladı.

Vali Yakup Canbolat’ı makamında ziyaret etmesinin ardından görevine başlayan Vali Yardımcısı Meral Uçar, Aydın’a Cumhuriyet tarihinde atanan ilk kadın vali yardımcısı olmasıyla dikkati çekiyor.

AYDIN VALİ YARDIMCISI MERAL UÇAR KİMDİR?

Muğla Ortaca Kaymakamı olarak görev yaptığı dönemde çocukların eğitim hakkını koruma, turizmin geliştirilmesi, insan odaklı yaklaşımı, sorunlarla ilgili çözüm üretme yeteneğiyle büyük takdir toplayarak toplumda iz bırakan Vali Yardımcısı Meral Uçar, 26 Mart 1977'de Trabzon'da doğmuş olup aslen Kütahyalıdır. İlköğretimini babasının Emniyet mensubu olması nedeniyle çeşitli illerde tamamlamasının ardından, Çankaya Anıttepe Lisesi'nden mezun oldu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi Maliye bölümündeki 4 yıllık lisans eğitimini 3 yılda tamamladı.

Zeytinyağı fiyatlarında üreticiyle market arasında uçurum var Zeytinyağı fiyatlarında üreticiyle market arasında uçurum var

2006 yılında İçişleri Bakanlığı'nın açmış olduğu Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak 93.dönem Afyonkarahisar Kaymakam Adayı olarak idarecilik hayatına başladı. Sırasıyla Denizli İli'nde teftiş stajı, Ankara İli Gölbaşı İlçesi'nde kaymakam refikliği ve Eskişehir İli Alpu İlçesi'nde vekalet görevinde bulunmasının ardından İngiltere'de University of Leicester'da bir yıl süre ile dil eğitimi almış olup, 24 Şubat 2009 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan kura sonucu 93. dönem kaymakamı olarak Kastamonu ilinin Azdavay İlçesine atandı. 2011-2013 yılları arasında Kilis İli Elbeyli İlçesi Kaymakamlığı, 2013-2014 yılları arasında Gümüşhane Vali Yardımcılığı, 2014-2016 yılları arasında Şanlıurfa Vali Yardımcılığı, 2016-2020 yılları arasında Van İli Tuşba İlçesi Kaymakamlığı, 2020-2021 yılları arası Van Vali Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

19 Ağustos 2021 tarihli ve 2021/412 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Muğla Ortaca Kaymakamı olarak atanan Meral Uçar, 13 Eylül.2021 tarihinde Ortaca ilçesinde görevine başladı. 24 Ağustos 2023 tarihinde Aydın’a Vali Yardımcısı olarak atanan Kaymakam Meral Uçar İngilizce bilmekte olup, Mehmet Mert adında bir çocuk annesidir. (MURAT TAN)