Vatan Partisi Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zühre Genişel, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’a istifa çağrısında bulundu.

Turizm Haftası Didim’de etkinliklerle kutlandı Turizm Haftası Didim’de etkinliklerle kutlandı

Genişel, yaptığı açıklamada, “TBMM Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş, 25 Mart 2024 günü medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle iftar programında bir araya geldi. Sayın TBMM Başkanının iftarda yaptığı açıklamalar basın kuruluşlarına dün resmî olarak bildirildi. Bu resmî açıklamaya göre, ‘Geçmişte yapılan çalışmalarda 64 madde üzerinde partilerin uzlaştığı bir metnin bulunduğunu” dile getiren Kurtulmuş, “Bugün tahmin ediyorum çok daha fazla maddede partilerin uzlaşmaları mümkündür’ ifadelerine yer verdi. Böylece Sayın TBMM Başkanı, 2012 yılındaki Bölücü Anayasa girişiminde AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin uzlaştıkları 64 Maddeyi mezardan çıkartarak Türkiye’nin gündemine dayattı” ifadelerini kullandı.

“ÖZERKLİKTE BİRLEŞMİŞLERDİ”

Genişel, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sayın Kurtulmuş’un bugün ısıtıp yeniden Türkiye’nin önüne getirdiği, Anayasa Maddelerini, Taylan Barın’ın SETA Yayınları tarafından yayınlanan Analiz Dergisinin Ocak 2016 tarihli 147. Sayısında bulduk. ‘Anayasa Uzlaşma Komisyonu Tecrübesi Uzlaşılan Maddeler ve Anayasa’ başlıklı yazıda ayrıntılar yer alıyor. AK Parti’nin o zamanki Anayasa planını dört maddede özetleyebiliriz: Birincisi: Vatandaşlık tanımından Türk milleti çıkarılıyordu. O zaman CHP'nin de desteklediği vatandaşlık maddesini değiştirme girişimi, Türk milletine savaş açan ABD ve PKK'nın taleplerinin kabulü anlamına geliyordu.

İkincisi, AKP, CHP ve HDP özerklikte birleşmişlerdi. Bu çabanın Avrupa Özerklik Şartı'nın arkasına saklanması bir şey değiştirmiyordu. Özerklik, ülke topraklarının bir bölümünde ayrı bir siyasal rejimin uygulanması demekti. Ve o ayrı rejimin uygulandığı özerk bölgenin halkı da plana göre Türk milleti dışında bir kavim olarak tanımlanacaktı. O zaman hem ülkenin bütünlüğü hem de milletin bütünlüğü anayasal düzlemde ortadan kaldırılmış olacaktı. Böylece ABD ve İsrail'in "İkinci İsrail" girişiminin sınırları çiziliyordu. Üçüncüsü, "Yaşam tarzlarına güvence" adı altında cemaat ve tarikatlar anayasal kurumlara dönüştürülüyordu. Böylece Cumhuriyetin dayandığı toplumsal temel tasfiye edilecekti. Dördüncüsü, başkanlık rejimi getirilecekti.”

CHP’Yİ DE HEDEF ALDI

CHP’ye de eleştirilerde bulunan Genişel, “CHP, 17 Ocak 2016 günü 35. Genel Kurultayı sonunda ilan ettiği 21 maddelik bildiriyle, Ak Parti'nin Anayasa önerisinin suç ortağı oldu. AK Parti'nin Yeni Anayasa tasarımında ne varsa, CHP Kurultay Bildirisinde de aynı maddeler oybirliğiyle karara bağlandı. AK Parti, HDP ve CHP, Vatansız, Türksüz ve Cumhuriyetsiz Anayasada birleşmişlerdi. Vatanı bölen, milleti Anayasa dışına süren, laik toplumun temelini dinamitleyen maddeler, her üç parti tarafından kabul edilmişti. 2013 yılı Kasım ayında bölücü anayasa üzerinde uzlaşma masasını dağıttık. AK Parti, CHP ve HDP oyları Türk kavramının vatandaşlık tanımından çıkartılmasını, özerkliği ve yaşam tarzlarının özgürleştirilmesini içeren bir Anayasa değişikliği için yeterli olduğu halde bunu başaramadılar. "Darbe hukukunu temizleme" adı altında Millî Devletin temellerini yıkma konusunda el ele vermişlerdi. Ne var ki "Uzlaşma Masaları"nı Türk Milleti Vatan Partisi önderliğinde devirdi. Türk milletinin Parlamentoya hapsedilemeyen gücü kendisini gösterdi. Parlamentodaki dört parti, sistem tarafından ele geçirilmişti. Ama güçleri yetmedi. Sayın Numan Kurtulmuş, ABD planlarında CHP ve DEM Parti’yle el ele veriyor. Bölücü Anayasa uzlaşmasının hendeklere gömülmesinden dokuz yıl sonra yeniden Türkiye gündemine getirilmesi, AK Parti’yi CHP ve DEM Parti ile aynı safa sürükleyen bir girişimdir. Vatan Partisi'nin, Millî Anayasa Hareketi'nin (MAH) ve diğer millî güçlerin mücadelesi, Vatansız, Türksüz ve Cumhuriyetsiz Anayasa girişimine izin vermedi. Bu tecrübe de gösterdi ki, Türkiye'nin temelleriyle oynayabilmek için Meclisteki parmak sayısı yetmiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRK MİLLETİ HEPSİNDEN GÜÇLÜDÜR”

“Atlantik partileri Türk kavramına karşı birleşse dahi Türk milleti ve Vatan Partisi hepsinden güçlüdür” diyen Genişel, açıklamasını şöyle noktaladı:

“TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un 2012 sürecinde üzerinde uzlaştıkları 64 madde, bölücü Anayasa girişimi olarak tarihe gömülmüştür. Bütün Atlantik partileri Numan Kurtulmuş’un davetini kabul etseler dahi, o 64 maddeyi mezardan çıkartamayacaklardır. O Anayasa artık bir cesettir. Vatan Partisi, 2012 sürecinde olduğu gibi Türk Milletini seferber ederek bu girişimi yine mezara gömecektir. Bölücü anayasayı Türkiye’nin gündemine dayatma girişiminde bulunan Sayın Numan Kurtulmuş’u TBMM Başkanlığı’ndan istifaya davet ediyoruz.” 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR