Yılbaşında asgari ücrete gelen zamla birlikte iğneden ipliğe her şeyin fiyatı arttı.

Her evin ihtiyacı temel beyaz eşyalar da zamlardan nasibini alırken fiyatlar yüzde 30 civarında yükseldi. Yılın son çeyreğinde hareketli günler yaşayan beyaz eşya piyasası ocak ayıyla birlikte durgunluk yaşamaya başladı.

abbas şimşir (1)

Nazilli’de hizmet veren Galerix Mağazası’nın Müdürü Abbas Şimşir yılbaşına kadar oldukça hareketli olan satışların ocak ayıyla birlikte düşüşe geçtiğini söyledi. Beyaz eşya fiyatlarına yüzde 30 civarında zam geldiğini söyleyen Abbas Şimşir “Seçimden sonra doların yükseleceği beklentisiyle firmalar yeniden zam yapabilirler. Bu sebeple ihtiyacı olanlar bir an önce alışverişlerini yapmalılar. Vade farkını eklemek şartıyla elden taksit yapabiliyoruz” dedi. Mağazada bulaşık makinesi 9 bin lira ile 18 bin lira arasında, çamaşır makinesi 10 bin ile 20 bin lira arasında, buzdolabı 13 bin ile 40 bin arasında, 12’lik klima 18 bin, çay kahve makinaları bin 400 ile 2 bin lira arasında satılıyor.

kenan sal (1)

OCAK AYINDA SATIŞLAR DÜŞTÜ

Nazilli’de hizmet veren Fors AVM’nin Müdürü Kenan Sal da yılbaşından sonra fiyatların yüzde 30 zamlandığını belirterek “Firmalar bir anda büyük oranda zam yapmış olmamak için aralık ayında fiyatları azar azar yükseltmişlerdi. Toplamda yüzde 30 zam var. Ama geçmiş yıllarda yıllık zam oranı yüzde 50’yi bulurdu. Ben bu durumun ekonominin iyiye gitmesi olarak değerlendiriyorum” dedi. Yılın son üç ayına satışların oldukça hareketli ifade eden Kenan Sal “Ocak ayında belirli oranda durgunluk vardı ama televizyon satışları hiç durmadı. Seçimden sonra zam geleceğini düşünmüyorum ama para sirkülasyonunda düşüş görülebilir. İnsanlar paralarını vadeliye yatırıyorlar. Mağazamızda çamaşır makinesi 10 bin liradan 24 bin liraya kadar çıkıyor. Bulaşık makinesi 9 bin ile 18 bin lira arasında, buzdolabı 17 bin ile 45 bin arasında, 12’lik klima ortalama 17 bin ile 30 bin liraya kadar çıkıyor. Televizyonlar ise 8 binden başlayıp 25 bin liraya kadar var” şeklinde konuştu. 

Büyükşehir, Kadıköy Bulvarı’nı yeniliyor Büyükşehir, Kadıköy Bulvarı’nı yeniliyor

WhatsApp Image 2024-01-22 at 12.49.36

Kaynak: FİLİZ ÖZDEMİR