Kuşadası’nda yapı denetim görevi için bir inşaata giden inşaat mühendisi H.T, demirci ustası G.T tarafından darp edildi. Kafasına ve sırtına aldığı darbeler nedeniyle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan mühendise yönelik saldırıya İMO Aydın Şubesi’nden tepki geldi.

İMO Aydın Şubesi Başkanı Erbil Gökhan Sözeri, yaptığı açıklamada, “Kuşadası’nda yapı denetim görevini yürüten meslektaşımıza, demirci ustası tarafından demir levye ile saldırı yapılmıştır. Kafasına ve sırtına aldığı darbeler sonrasında meslektaşımız hastanede tedavi altına alınmıştır” dedi.

TÜİK açıkladı TÜİK açıkladı

“BU SALDIRI İLK DEĞİL”

Yapı denetiminin bir kamu görevi olduğuna işaret eden Sözeri, “Yapı denetimi kanunu öncesinde ruhsat veren idareler eli ile yürütülen bu görevi yapan meslektaşımıza yapılan bu saldırı ilk değildir. Saldırılar bazen teşebbüs aşamasında kalmakta, bazen sözlü ve rencide edici hareketler şeklinde olmaktadır. Bugün için inşaat sektöründe yaşanan durgunluk ile yapı denetim kuruluşları ekonomik olarak zor durumdadırlar. On dairelik bir yapının, yapı denetim ücreti, bir dairenin emlak komisyonundan daha düşük bir haldedir. Projesinden başlayarak yapılan inceleme, yapının her aşaması için yapılan denetim, laboratuvar ücretleri, ulaşım ve personel giderlerini karşılamak artık yapı denetim kuruluşları için çok zor hale gelmiştir” sözlerine yer verdi.

“ARTIK YETER…”

“Sağlıkta şiddet artık inşaatta da şiddete dönüşmüştür” diyen Sözeri, şunları kaydetti: “6 Şubat depremlerini yıldönümüne günler kala yapılan bu saldırı artık yeter dedirtecek niteliktedir. Kamu görevi yapan meslektaşlarımızı koruyacak cezai maddeler ve ekonomik, yapıyı mühürleme gibi yetkiler yapı denetim kuruluşlarına tanınmalıdır. Teknik yetkiler ve ekonomik sorunlar çözülmediği sürece maalesef bu saldırıların bitmeyeceğini ve sahada çalışacak mühendis bulunmayacağını önemle belirtmek isterim. 23.01.2024 tarihinde Kuşadası ilçesinde yapı denetim görevini yürüten meslektaşımıza sadece görevini yerine getirdiği, projesine uygun olmayan demiri kabul etmeyeceğini belirtmesi üzerine yapılan saldırıyı kınıyoruz.” 

Kaynak: KIVANÇ UĞUR