Bülbül’den otoyol işçilerine destek Bülbül’den otoyol işçilerine destek

Efeler Belediye Başkanı Anıl Yetişkin, Doğa Otel’de basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği buluşmada, belediye meclisinden çıkan kreş zammına ilişkin açıklamada bulundu. 

Belediyeye ait 5 kreşin olduğunu bildiren Yetişkin, “Bu kreşlerin yeni kayıt dönemi olması nedeniyle ilk olarak onunla ilgilendik. Eleştiriler kısmen haklı ancak belediyelerin kar etme kaygısı olmaz. Belediyelerin tek amacı hizmet etmektir. Ancak biz 310 bin vatandaşımızın hizmetine sunacağımız işlerle anılmak istiyoruz. Dünkü kreşlerin ücret artırımındaki sosyoekonomik duruma göre indirimleri söylemek istiyorum size. Şehit gazi çocuklarına yüzde 50 indirim, kardeş çocuklara yüzde 10 indirim, parçalanmış ailelerin çocuklarına ve engelli çocuklara yüzde 30 indirim, değerlendirme komisyonu tarafından belirlenen ekonomik durumu dezavantajlı çocuklara yüzde 30, belediye personeli yüzde 15 indirimden yararlanacak” dedi. 
 

ZARARI EN AZA İNDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ” 

Belediyenin hizmetinin vatandaşa en uygun şekilde ulaştırılmasını amaçladıklarını kaydeden Yetişkin, şöyle devam etti:  “5 kreşimizin aylık 3 milyon 884 bin 394 lira maliyeti var. Toplam gelirimiz ise bir milyon 508 milyon. Bu kreşlerimiz her ay 2 buçuk milyon zarar ediyor. Bu da 310 bin kişiden toplanan vergilerden, harçlardan finanse edilmeye çalışılıyor. Bunun sürdürülebilirliği yok. 10 aylık süreçten bahsettiğinizde 25 milyon lira gibi bir rakam başka bir hizmette kullanabilecekken 560 çocuğumuzun kreş ihtiyacı için kullanılıyor. Onun için bunu bir güncelleme olarak düşündük. Zararı engellemeye çalıştık. Zarar elbette olabilir ancak bunu minimuma indirmeye gayret ediyoruz.”
Yetişkin, güncellenen fiyatlara yemek ücretinin dâhil olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR