Efeler Belediyesi’nde örgütlü DİSK Genel – İş’e bağlı işçiler, toplu iş sözleşmesinin uygulanmadığı gerekçesiyle sabah saatlerinde iş bırakma eylemi yaptı. 

Belediye Başkanı Anıl Yetişkin, önceki yönetim döneminde imzalanan sözleşmede yer alan rakamın ödenmesinin olanaklı olmadığının altını çizerek, sendika ve işçilerle orta yol bulmaya çalıştıklarını kaydetti. 

Başkan Yetişkin, Menderes Park’ta düzenlenen halk buluşmasında konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “25 bin lira maaşın açılımını söyleyeceğim size.  25 bin lira sadece asgari ücret, zammı, yemek ve yakacak yardımıyla alakalı. Ancak bunun giydirilmiş, asgari ücret, yemek, yakacak, sosyal prim, bayram ikramiyeleriyle beraber aylık olarak işçimize ödeyecek olduğumuz maaşımız 65 bin 77 lira 13 kuruş. 25 bin lira olarak anlatılan rakamın – ücret olarak ödeyeceğimiz 25 bin lira – bunun belediyeye maliyeti 102 bin 517 lira.

Bunu kaldırabilecek bir bütçe yok. Türkiye’de yok. Taban ücret tamam ama üzerinde ödeyecek olduğumuz ikramiyeler, bayram yardımlarıyla, yakacak, yiyecek yardımlarıyla beraber 65 bin 77 lira 13 kuruşa geliyor. Net ellerine geçen. Belediyeye bir kişinin maliyeti de 102 bin lira. Bunları göz önüne aldığınızda, sendika temsilcilerine bu ilettik. Ödenebilirliği olmadığını söyledik. Çünkü bütçemiz ortada. Bir yıl boyunca bize 62 milyon gibi bir rakam kalacak. Bununla diğer işçilerimizin maaşını ödeyeceğiz” diye konuştu. 

Başkan Kaya, AK Parti ve MHP’li kadınlarla buluştu Başkan Kaya, AK Parti ve MHP’li kadınlarla buluştu

“İŞÇİLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ EYLEME KATILMADI” 

“İmkânsız bir talep ve sözleşme var ortada” diyen Yetişkin, “Hazırız, görüşelim, revize edelim. Anlaşma zeminini kullandığımızda her ay düzenli olarak maaşınızı ödeyelim. Ama bunu ödeme durumumuz yok. İşçi arkadaşlarımızla para konusunda görüşme yapmadık. İki tarafın da anlaşmasını istiyorum sadece. Salı günü kendileriyle görüşmemiz oldu.

Bu hafta sonuna kadar görüşmelerimiz oldu. Bir orta yolu bulmaya çalışalım dedik. Dün akşam böyle bir karar almışlar. Saygıyla karşılıyorum ama işçi arkadaşlarımızın çok büyük bölümü eyleme katılmadı. Ayrıca dışarıdan taşımalı eylemci getirildiğini öğrendik. İşçi arkadaşlarımızla bire bir görüşüyoruz. Ben isterim ki, çok büyük bütçemiz olsun.

Herkes emeğinin karşılığını alsın ama düzenli olarak alsın. Ama bu sözleşmeyle çok net olarak söyleyeyim belediyemize iğne dahi alamayız” ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR