Koçarlılı görüntü yönetmeni Anıl Samuk'un çektiği video klipte Menderes’in yapay zekayla seslendirdiği veda mektubu Aydınlıları duygulandırdı.

Koçarlılı görüntü yönetmeni Samuk’un, Aydın’ın yetiştirdiği en müstesna isimlerden olan Merhum Başbakan Adnan Menderes’i anma amacıyla vefat yıldönümüne özel olarak çektiği video klibe beğeni yağdı.

Buharkent Belediye Başkanı Erol’un da rol aldığı video klipte Koçarlılı görüntü yönetmeni Samuk, yapay zeka teknolojisiyle Merhum Menderes’in idam edilmeden önce kaleme aldığı veda mektubunu birebir orijinal sesiyle seslendirdi.

Aydın deve güreşlerine doyacak Aydın deve güreşlerine doyacak

Anıl Samuk 2

“KENDİ ÖZEL SES TONUYLA İLK KEZ SESLENDİRDİK”

Yardımcı Yönetmenliğini Raifcan Sözel'in üstlendiği, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi ile Merhum Menderes’in Yassıada’dayken hayalini kurduğu Çine Çayı’ndaki söğüt ağaçlarının altında çekilen 1 dakika 52 saniyelik video klip vesilesiyle ilk kez yapay zeka teknolojisiyle seslendirme yaptığını belirten Samuk, “Türk demokrasi tarihinde kara bir sayfa olarak kayıtlara geçen 27 Mayıs 1960 darbesi sonucunda haksız ve hukuksuz bir şekilde yargılanıp 1961 yılında idam edilen Demokrasi Şehidi Koçarlılı hemşerimiz Merhum Başbakan Adnan Menderes'in idama giderken yazdığı son mektubu, modern teknoloji ile tekrar hayata döndürdük. Yapay zeka teknolojisini kullanarak yıllardır hayal ettiğim projeyi gerçekleştirdim. Hemşerimiz Merhum Başbakan Adnan Menderes’in idam edilmeden önceki veda mektubunu kendi özel ses tonuyla ilk kez seslendirdik. Desteklerinden dolayı Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol’a çok teşekkür ediyorum. Video klibi hazırlarken çok duygulandığımı söyleyebilirim. Hemşerimiz Adnan Menderes’i asla unutmayacağız” ifadelerini kullandı. (MURAT TAN)

İŞTE O VİDEO KLİP;