Törene, Rektör Prof. Dr. Bülent Kent, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Salan, Genel Sekreter V. Prof. Dr. Bertan Akyol, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Böğrekçi, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Hale Bozkurt, Nazilli Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü ve Afet ve Acil Durum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Serap Gökçe Eskin, Köşk Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fatih Mehmet Yılmaz, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selman Sağlam, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür V. Hacı İbrahim Buğdaycı, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Osman Bağış, akademik ve idari personel ile davetliler katıldı.

Aydın’ın deprem bölgesi içerisinde yer aldığını ve bu nedenle kamu ve özel mülk binalarının sağlamlığının büyük önem arz ettiğini belirten Dekan Prof. Dr. İsmail Böğrekçi, “Deprem, ülkemizin gerçeği ve biz Mühendislik Fakültesi olarak, bu gerçeğe bilimsel ve teknik çözümler üretme sorumluluğunu taşıyoruz. Deprem Performans Analiz Laboratuvarı, bu sorumluluğun bir yansıması olarak depreme dayanıklı yapıların tasarımı ve mevcut yapıların performans analizleri için çok önemli bir merkez olacak.” dedi.

Bakan Yumaklı: Turizmde verimli su kullanımı konusunda personelin de eğitimi son derece önemli Bakan Yumaklı: Turizmde verimli su kullanımı konusunda personelin de eğitimi son derece önemli

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde doğal afetlerin etkilerini en aza indirmenin mümkün olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Bülent Kent, “Üniversitemiz bünyesinde kurduğumuz bu laboratuvar, depreme dayanıklı yapıların tasarımı ve mevcut yapıların performans analizi konularında öncü çalışmalar yapacak, bilim dünyasına ve toplumumuza önemli katkılar sağlayacaktır. Deprem Performans Analiz Laboratuvarı, son teknolojiye sahip ekipmanlar ve alanında uzman akademik kadrosuyla, öğrencilerimizin eğitimine de büyük katkı sağlayacaktır. Bu laboratuvarda yapılacak araştırmalar ve çalışmalar, sadece bilimsel bilgi üretmekle kalmayacak, aynı zamanda pratik çözümler sunarak mühendislik uygulamalarına da doğrudan katkı sağlayacaktır.” dedi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ile Aydın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliğiyle kullanımda olan mevcut kamu yapılarının depreme dayanıklı ve güvenli hale getirilmesi için ortak çalışmalar yapılması planlanıyor. Bu kapsamda Aydın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü hizmet binaları ve diğer binaların deprem performans durumları İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülecek çalışmalarla belirlenip gerekli güçlendirme projeleri hazırlanacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ