Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Salan, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Kemal Ramazan Haykıran, akademik ve idari personele ile çok sayıda öğrencinin katılım sağladığı programda, Yazar ve Genç Dergisi Editörü Süleyman Ragıp Yazıcılar ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Yalnız konuşmacı olarak yer aldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşma yapan Süleyman Ragıp Yazıcılar, mana ve medeniyet kavramları hakkında bilgi vererek, medeniyetin önem ve değerine vurgu yaptı. Medeniyeti oluşturan ve besleyen hususlara dikkat çeken Yazıcılar, Filistin’de uygulanan soykırımı örnek vererek zulme sessiz kalmamak ve mazlumun yanında yer almak gerektiğini belirtti. Bu toprakların yüzyıllardır zalimden nefret ettiğini ve her daim mazlumun yanında yer aldığını söyleyen Süleyman Ragıp Yazıcılar, “Zalimden nefret et mazlumu koru” düşüncesine sahip olunması gerektiğini ifade etti.

CHP’li Üstündağ’ın acı günü CHP’li Üstündağ’ın acı günü

Mazlumun, dininin ve ırkının olamayacağını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Yalnız, “Bir medeniyetin iyi ve doğru olabilmesi için kalıplara hapsedilmiş yüksek kültürümüzün, üniversite gençliğine doğru ve güzel örneklerle aktarılması gerektiğini vurguladı. Günümüz popüler kültürünün medeniyet coğrafyamızda yarattığı tahribat ve insan değerini özünden uzaklaştırarak aşağı çekme çabası içinde olduğunu söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Yalnız, medeniyet ve mana konularında yaptığı konuşmada İslam medeniyetimizin bir kültüre değil irfana dayandığını ifade ederek İslam medeniyetinden, İslam’a has örnekler verdi.

Program, soru-cevap bölümünün teşekkür belgesinin takdim edilmesi ile sona erdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ