Destek kapsamında ADÜ Gıda Mühendisliği öğrencilerinin, meyve suyu endüstrisi atıklarını kullanarak biyobozunur gıda ambalajı geliştirme ve D-vitamini katkılı ketojenik muffin üretme gibi yenilikçi projeleri, TÜBİTAK tarafından desteklendi. Makine Mühendisliği öğrencilerinin tasarladığı el ile çalışan düşük maliyetli bir santrifüj sistemi de TÜBİTAK'tan destek almayı başardı.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencileriyse chatbot kontrollü akıllı sulama sistemlerinden, ivmeölçer destekli omuzluk tasarımına, yapay öğrenme ile desteklenen rüzgar türbini IoT fiziksel simülasyonundan yeni girişim şirketlerinin değerlemesine kadar bir dizi teknoloji odaklı projeye imza atarak göz doldurdu. Söz konusu projeler, ADÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin bilimsel çalışmalardaki başarılarını ortaya koyarken, üniversitenin gelecekteki teknolojik yeniliklere önemli katkılarda bulunma potansiyeli adına da büyük umut verdi.

GIDA MÜHENDİSLİĞİ PROJELERİ

Gıda Mühendisliği 4. sınıf öğrencileri Mehmet Sencer Yüksel, Gizem İncekara ve Hayriye Erbaş, Gıda Mühendisliği Öğretim Görevlisi Dr. Özgün Güzdemir danışmanlığında Dimes A.Ş. iş birliğiyle hazırladıkları "Meyve Suyu Endüstrisi Atıkları Kullanımıyla Halokromik Özelliklere Sahip Biyobozunur Gıda Ambalajı Üretimi" projesi ile TÜBİTAK 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği kazandı.

Desteklemeler kapsamında, Gıda Mühendisliği öğrencisi Esma Apaydın'ın, Gıda Mühendisliği Öğretim Görevlisi Dr. Özgün Güzdemir danışmanlığında sunduğu "D-Vitamini Katkılı Ketojenik Muffin Geliştirilmesi/Fizikokimyasal Özelliklerinin Belirlenmesi" başlıklı proje de TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Ayrıca Gıda Mühendisliği 4. sınıf öğrencileri Beyza Tok, Derya Filikçi ve Ebru Efe'nin Gıda Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Selda Bulca danışmanlığında hazırladıkları "Yanıt Yüzey Yöntemi Kullanarak Badem Sütüne, Trabzon Hurması ve Mikrobiyal Transglutaminaz İlavesiyle Vegan/Vejeteryan Dondurma Üretiminin Optimize Edilmesi ve Dondurmanın Bazı Özelliklerinin Araştırılması" projesi, TÜBİTAK tarafından destek gördü.

Gıda Mühendisliği öğrencileri İrem Civelek, Türkü Yılmaz ve Meltem Doğan'ın Gıda Mühendisliği Öğretim Görevlisi Dr. Didem Peren Aykas Çinkılıç danışmanlığında hazırladığı "Antioksidan Açısından Zengin Kokulu Kara Üzümden (Vitis labrusca) Vegan Dondurma Üretimi" projesi, TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Yapay zeka uygulamaları "dijital angarya"yı azaltarak inovasyonun önünü açıyor Yapay zeka uygulamaları "dijital angarya"yı azaltarak inovasyonun önünü açıyor

Gıda Mühendisliği 4. sınıf öğrencileri Utku Ökay, Kadir Çoral, Tuğçe Çetinkaya ve Pelin Timur, Gıda Mühendisliği Araştırma Görevlisi Dr. Dilara Konuk Takma danışmanlığında hazırladıkları "Kuru İncir ile Zenginleştirilmiş Laktozsuz Probiyotik Süt Geliştirilmesi" projesi, TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023 Yılı 1. Dönemi kapsamında destek gördü.

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PROJESİ

Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Sena Sezen, Merve Çeler ve Burçak Selin Çam tarafından hazırlanan "El İle Çalışan Düşük Maliyetli Bir Santrifüj Sisteminin Tasarımı ve İmalatı" proje önerisi, TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek gördü.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ PROJELERİ

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Fatih Mehmet Tüncer tarafından hazırlanan "Chatbot Kontrollü Akıllı Sulama Sistemi" projesi, TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Hamza Sonalcan tarafından yürütülen "İvmeölçer Destekli Omuzluk Tasarımı ve Jest Tanıma" projesi, TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Yusuf Metin Özer tarafından hazırlanan "Çoklu Etmen Sistemi ve Yapay Öğrenme Destekli Rüzgar Türbini IoT Fiziksel Simülasyonu" projesi, TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Kevser Öztürk tarafından hazırlanan "Yapay Öğrenme ve Hikaye Bazlı Yöntemlerle Yeni Girişim Şirketlerinin Değerlemesi" projesi, TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ece Koç tarafından yürütülen "Evcil Hayvanlar İçin Lokasyon Tabanlı Emanet Uygulaması" projesi, TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, bu projelerle bilimsel çalışmalarına katkıda bulunarak önemli bir başarı elde ettiler. (MURAT TAN)