Milli voleybolcu Eda Erdem Dündar'ın ismi evinin bulunduğu sokağa verildi Milli voleybolcu Eda Erdem Dündar'ın ismi evinin bulunduğu sokağa verildi

Aydın’da Ahilik Haftası nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlenecek. AYESOB Başkanı Muhammet Ali Künkcü “Bu yıl 36’ncısı kutlanacak olan ‘Ahilik Haftası’ programımız 18 Eylül Pazartesi günü saat 10.00'da Valilik binası önündeki tören alanında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak. Sonrasında ise Atatürk abidesine çelenk sunulacak.

Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde 'İlin Ahisi' Eyüp Salık, 'İlin Kalfası' Zeynep İleri ve 'İlin Çırağı' Yasir Ali Valilik makamında düzenlenecek törenle ödül takdim edilecek ve ilin ahisi Eyüp Salık’a şed kuşatması yapılacak. Ahilik, sadece bir esnaf teşkilatlanması değil, Türk Milleti'nin kültürel kodlarında var olan alplik - yiğitlik, teşkilatçılık ve dayanışmacılık özellikleri ile İslâm ahlâkını yoğurarak, insanlığa sunduğu bir hayat nizamıdır.

Asırlar boyunca coşkuyla kutlanan Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak ta benimsenmiştir” ifadelerini kullandı.

PROGRAMA DAVET ETTİ

Başkan Künkcü, “Ahilik kültür ve felsefesinde, toplumun refahı ve sosyal sorumluluk, önemli ve öncelikli bir ilke olarak kabul edilmiş ve bu hususta yeterli ve kaliteli mal ve hizmet üretimi teşvik edilmiştir. Kelime olarak ‘ahi’, kardeş, cömert, yiğit manasına da gelmektedir. Bu anlamda hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü olan Ahilik Haftası’nı kutluyor, esnafımıza, sanatkârımıza helal ve bereketli kazançlar diliyorum. Tüm Aydınlı hemşerilerimizi ve esnaflarımızı programımıza davet ediyorum” görüşlerini aktardı. (HABER MERKEZİ)