Aydın’da ‘Yılın Ahisi’ ödülüne 55 yıldır taksicilikle uğraşan İncirliova Şoförler Odası Başkanı Eyüp Salık layık görüldü. 72 yaşındaki Salık, ödülünü Vali Yakup Canbolat’tan aldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Nahçıvan'a gidecek Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Nahçıvan'a gidecek

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında ilk olarak Aydın Valiliği önünde tören düzenlendi. Ticaret İl Müdürlüğü, Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AYESOB) ve Aydın Ticaret Odası (AYTO) çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. 

IMG_8010

YÜZYILLARDIR SÜREN GELENEK 

Ardından Ticaret İl Müdür Vekili Arif Aksu başkanlığındaki İl Kutlama Komitesi, Vali Yakup Canbolat’ı makamında ziyaret etti. Burada konuşan AYESOB Başkanı Muhammet Ali Künkcü, “Bugün bizler için çok önemli bir gün. Ahilik Bayramımız, Esnaf Bayramımız Allah’a şükürler olsun ki, yüzyıllardır devam ediyor. Ahilik, sadece bir esnaf teşkilatlanması değil, Türk milletinin kültürel kodlarında var olan alplik – yiğitlik, teşkilatçılık ve dayanışmacılık özellikleriyle İslam ahlakını yoğuran bir hayat nizamıdır. Asırlar boyunca coşkuyla kutlanan Ahilik kültürü ve felsefesi insanı esas alır. Toplumsal ve ticari ilişkilerde dürüstlük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak benimsenmiştir” dedi. 

F6SxSFlXUAATbBp

“AYNI MANTIK VE RUH DEVAM ETMELİ” 

Tüm esnaf ve sanatkârların Ahilik Haftası’nı kutlayan Vali Canbolat ise şöyle konuştu:
“Ahilik teşkilatı yüzyıllardır Anadolu coğrafyasında esnaf, zanaatkâr ve sanatkarların kurallarını, ilkelerini belirleyen, onlara yön veren ve onların usta-çırak ilişkisini belirleyen, aynı zamanda üretimi denetleyen ve kaliteli hizmetin üretilmesine de vesile olan bir organizasyon. Cumhuriyet ile birlikte bu yapıyı esnaf ve sanatkâr odaları üstlendi. Bu misyonun tarihi misyona uygun olarak devam ettirilmesi, yaşatılması, o ruhun, o inanışın diri tutulmasını biz önemli görüyoruz. Ahi Evran’dan beri devam eden Anadolu’daki bu hizmet hareketinin, Anadolu’daki bu esnaf hareketinin doğru bir şekilde devam etmesi önemli. Temel mesele insanın ahlaklı olması. İyi insan olması ölçüsünden hareketle, ürettiğinin de vatandaşa sunduğu hizmetin de kaliteli, nitelikli ve doğru olması ölçüsünde devam eden bir anlayış bu. Biz bütün esnafımızdan da aynı mantığı ve ruhun devam etmesini bekliyoruz. Esnafımızın Ahiler Günü’nü tebrik ediyoruz. Bol kazançlı bereketli haftalar diliyoruz. Bütün esnafımızın da bu kurallara uyduğuna inanıyoruz.”
Konuşmaların ardından ‘Yılın Ahisi’ seçilen İncirliova Şoförler Odası Başkanı Eyüp Salık’a şed kuşatıldı ve ödülü takdim edildi. ‘Yılın Kalfası’ Zeynep İleri ile ‘Yılın Çırağı’ Yasir Ali de ödüllerini Vali Canbolat’tan aldı.
 

IMG_8052

ŞOFÖRLÜĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 

Ödüle layık görülen Salık, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1951 yılında dünyaya geldiğini, 1968 yılından bu yana ise şoförlük yaptığını dile getirdi. Ciple başladığı şoförlüğü daha sonra taksiyle sürdürdüğünü anlatan Salık, “1993 yılından bu yana İncirliova Şoförler Odası yönetimindeyim. 2001 yılından bu yana da başkanlığını yapıyorum. Bu ödüle layık görüldüğüm için gururluyum, mutluyum” dedi. 

Etkinliğe İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, kurum müdürleri ile esnaf odalarının başkanları da katıldı. (KIVANÇ UĞUR)