Kuşadası Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı aktivist Nazlı Deniz Kuruoğlu, Söke’ye bağlı Çavdar Mahallesi sınırları içinde faaliyet gösteren ve yeni kamulaştırılan açık linyit kömür üretim ocaklarının tüm atıklarını Sarıçay Deresi’ne bıraktığını savunarak yaklaşan tehlikeye dikkat çekti.

Sarıçay Deresi’nin üzerinde yapımı devam eden Sarıçay Barajı’nın tamamlandığında Söke ve Kuşadası’nın içme suyu ihtiyacına cevap vereceğini hatırlatan Kuruoğlu, yaşanan duruma tepki gösterdi.

Söke Çavdar Mahallesi eski muhtarlarından İhsan Garagöz ve çevre gönüllüleriyle beraber Çavdar Mahallesi’nde açık linyit kömür üretim ocağı için acele kamulaştırma yapılan bölgede incelemelerde bulunan Kuruoğlu,

Söke TARİŞ’te pamuk alımı tüm hızıyla sürüyor Söke TARİŞ’te pamuk alımı tüm hızıyla sürüyor

“Söke Çavdar köy sınırları içinde hali hazırda faaliyet gösteren ve yeni kamulaştırılan açık linyit kömür üretim ocakları Sarıçay vadisinin üst bölgesinde bulunmaktadır. Bu kömür ocakları tüm atıklarını vadi içindeki Sarıçay deresine bırakmakta, kamulaştırma yürürlüğe girer ise atıklarını dereye artarak bırakmaya devam edeceklerdir. İşin akıl almaz, kabul edilemez yanı ise bu kömür ocaklarının Sarıçay vadisinin alt bölümünde Sarıçay Deresi üzerine 260 bin kadar insanın yaşadığı Söke ve Kuşadası ilçelerinin içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere Sarıçay Barajı’nın yapılıyor olmasıdır” dedi. (MURAT TAN)

Nazlı Deniz Köroğlu

Foto 104Foto 103