Çocukluk ve gençlik yıllarını Aydın’da geçiren eğitimci ve çocuk kitapları yazarı Aydan Bilgesoy’un ‘Bayram Parası’ isimli yapıtı, geçtiğimiz ay ikinci baskısını yaptı. Parya Çocuk Yayınevi’nden çıkan kitap, ikiz kardeşler Sinan ve Baran’ın eğlenceli ve macera dolu hikâyesini anlatıyor. 

Şimdiye kadar 5 kitap yayınlayan Bilgesoy, 6'ncı kitabını önümüzdeki aylarda minik okurlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. 

Denizli doğumlu olduğunu söyleyen Bilgesoy, ilk, orta ve lise eğitimini tamamladığı Aydın’ın kendisi için önemli bir yere sahip olduğunun altını çizerek, çocuk edebiyatı alanında katkı sunmanın gayreti içinde olduğunu vurguladı. Bilgesoy, ‘İkiz Aşkına’ kitabının görme engelliler için sesli kitap haline getirileceğini de ifade etti. 

Ortaokul öğrencisi geliştirdiği yazılımla kask kullanım oranını artırmayı amaçlıyor Ortaokul öğrencisi geliştirdiği yazılımla kask kullanım oranını artırmayı amaçlıyor

Bilgesoy, çocukluğunun geçtiği Aydın'daki ilkokullarda çocuklarla buluşup 'Bir günlüğüne yazar olalım' projesini yaşama geçirmeyi çok istediğini aktardı. 

Whatsapp Image 2024 06 21 At 16.06.07

AYDAN BİLGESOY KİMDİR?

Aydan Bilgesoy, Denizli’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimimi Aydın'da tamamladı. Üniversiteyi Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümünde okudu.  İlk görev yeri, İstanbul Beykoz İshaklı Köyü’nde sınıf öğretmeni olarak göreve başladı. Bir yıl sonra branşına ataması yapıldı ve Üsküdar, Ataşehir, Kadıköy, Maltepe ilçelerinde ve son görev yeri İzmir'de çeşitli liselerde kimya öğretmeni olarak görev aldı. Öğretmenliği boyunca çalıştığı okullarda yurt içi ve yurt dışı projelerin yanında tiyatro ve koro eğitmenliği yaptı. NLP, çocuk eğitimi, anne baba eğitimi, eğiticinin eğitimi, seslendirme, masal anlatıcılığı gibi birçok konuda eğitim aldı. Çocuklarıyla birlikte tanıştığı çocuk kitapları ve ikizleri hayatının en anlamlı kararına sebep oldu. Çok sevdiği öğretmenliğin önüne geçti ve emekli oldu. Okurken ikizlerinin bizim de bir hikâyemiz olsun diyerek oyunla başladığı Mustafa ve Emir serisinin ardından, İkiz Aşkına serisinin yazarı oldu. Halen İzmir'de yaşamakta olup evli ve ikiz annesidir.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR