Ticaret Bakanlığı verilerine göre Aydın, 2023 yılında 1 milyar 661 milyon dolar ihracatla Türkiye’de 22’nci sırada yer aldı.

Borsa düşüşle kapandı Borsa düşüşle kapandı

Konuya ilişkin açıklamada bulunan AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, “Ticaret Bakanlığı, firmaların merkezlerinin bulunduğu iller esas alınarak açıklanan ihracat istatistiklerinin yanı sıra üretim yerleri dikkate alınarak hesaplanan Faaliyet İllerine Göre İhracat İstatistiklerini de yayımlamaya başladı. Bu kapsamda Faaliyet İllerine Göre İhracat İstatistiklerinin 2022 ve 2023 yılı verileri açıklandı. 2023 yılında faaliyet illerine göre Aydın 1 milyar 661 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Türkiye’de 22’nci, Ege Bölgesi’nde 5’inci sırada yer almıştır. Yeni veri setindeki istatistikler; il, ürün, ülke gibi alt kırılımlarda detaylı analize imkân vererek, illere göre ihracatın teknolojik seviyesi gibi önemli göstergeleri bizlere sunacaktır. Böylece, il bazlı/bölgesel politikaların veriye dayalı olarak belirlenmesinde önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“GERÇEK POTANSİYEL ORTAYA ÇIKTI”

İhracat istatistiklerinin firmaların üretim yerlerine göre açıklanmasının Aydın’ın gerçek potansiyelini ortaya çıkardığına dikkati çeken Maraş, “Bu kapsamda, ülkesi için çalışan, ülkesi için üreten sanayiciler olarak üretimin ve ihracatın artmasına yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu çalışma için, Ticaret Bakanımız Prof. Dr. Sayın Ömer Bolat’a teşekkür ederiz” sözlerine yer verdi. 

Kaynak: KIVANÇ UĞUR