Aydın’da ‘Organ Bağışı’ Haftası nedeniyle Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda bisiklet turu etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Bisikletliler Derneği Aydın Şubesi yönetimiyle bisikletseverler katıldı. Aydın’da her yıl Türkiye genelinde olduğu gibi 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası’nın çeşitli etkinlikler kutlandığını belirten Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Şenkul, organ bağışı verileriyle ilgili açıklamada bulundu.

SON 10 YILIN VERİLERİNİ PAYLAŞTI

Aydın’ın organ bağışı konusunda 2023 yılı verilere göre Türkiye’de 13. Sırada olduğunu söyleyen Dr. Şenkul, “Her yıl tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan binlerce kişi nakil beklerken hayatını kaybetmekte veya cihazlara bağlı halde hayata tutunmaya çalışmaktadır. Unutmamak gerekir ki biz veya bir yakınımız da aynı durumda olabilir. 2010 yılından bugüne kadar Türkiye geneli gerçekleşen beyin ölümü sayısı 23.180 iken aile izni sayısı 5.913'tür. Yine 2010 yılından bugüne kadar ilimizde gerçekleşen beyin ölümü sayısı 380 iken aile izin sayısı 130'dur. Bu rakamlar bize beyin ölümü sayılarıyla aile izniyle arasındaki farkın büyüklüğünü yani aile izninin önemini göstermektedir. Diğer bir anlatımda bir tarafta sağlam organların toprak olduğunu bir tarafta ise nakil bekleyen hastaların nakil beklerken hayatlarını kaybettiğini ya da cihazlara bağlı halde hayata tutunmaya çalıştıklarını göstermektedir. İlimizde 2013 yılından bugüne kadar 22.661 kişi organ bağışında bulunmuş ve Türkiye sıralamasında bakıldığında 2023 Yılı verilerine göre 13. sırada yer almaktadır” dedi.

organ 1

“VATANDAŞLARIN FARKINDALIĞI ARTIRILMALIDIR”

Robotik cerrahiyle hastaların hastanede yatış süresi azalıyor Robotik cerrahiyle hastaların hastanede yatış süresi azalıyor

Organ bağışının artırılmasının önemine dikkati çeken Müdür Dr. Şenkul, “Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalar için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasının en etkin ve verimli bir biçimde kullanılması hastalarımız için motive edici bir unsur olabileceği gibi aynı zamanda organ bağışı konusunda vatandaşlarımızın farkındalığın arttıracak olması da organ bağışı ve organ şeylerine arttırılması yönünde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu bilinçle her yıl ülkemizde 3-9 Kasım organ ve haftası çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. İlimizde bu etkinlikler organ bağışı haftası ile sınırlı kalmayıp yıl boyunca devam etmektedir. Bu kapsamda; organ bağışının önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen bisiklet turu etkinliğine destek olmak üzere bisikletleri ile gelen Bisikletliler Derneği Aydın Şubesi Başkanına, dernek üyelerine ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. (MURAT TAN)

bisiklet-18