Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, kurban keseceklere Kurbanlık hayvanların sağlıklı ve hijyenik bir şekilde kesilmesi, etin kalitesinin korunması ve çevre temizliğinin sağlanması için yapılması gerekenleri paylaştı.  

Müdürlüğün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda; 

Aydın’da ‘sıcak ve tatil’ sessizliği Aydın’da ‘sıcak ve tatil’ sessizliği

“Derinin yüzülmesi sırasında derinin ve dış kısmı ile etin teması önlenmelidir. 

İşkembe ve bağırsaklar; et kalitesini olumsuz etkilememesi, mikropların bulaşmasını ve gelişmesini önlemek için geciktirilmeden ve çıkarılmalıdır. İç organların çıkarılması sırasında işkembe ve bağırsak içeriğinin ete bulaşması önlenmelidir. 

İçerikleri kesim yerinden ayrı bir yerde poşet, çöp bidonu konteynır veya çukurlara boşaltılmalı, çevre kirletilmemelidir 

Kesilen hayvanlara ait hastalıklı organlar, kesim sırasında oluşan atıklar, kist hidatık riskine karşı karaciğerler ve akciğerler kesinlikle evcil ve yabani hayvanlara verilmemeli, hayvanların çıkaramayacağı derinlikte çukurlara gömülerek bertaraf edilmelidir. 

Anormal görünüşe sahip iç organlar (normalden büyük, kokulu, iltihaplı, su keseleri ve şişkinlikleri bulunan iç organlar çamur kıvamında dalak gibi) ve etler (iltihaplı, kokulu, kanı pıhtılaşmayan gibi) veteriner hekime muayene ettirilmelidir” ifadeleri kullanıldı.  

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA