Aydın’da 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Aydın Çevre ve Kültür Platformu Derneği’nin (AYÇEP) öncülüğünde, Efeler Belediyesi’nin destekleriyle ‘Çevre Buluşması’ düzenlendi. 

Nazilli Belediyesi’nde değişim sürüyor Nazilli Belediyesi’nde değişim sürüyor

İlk olarak Nevzat Biçer Kültür Merkezi’nde sempozyumda bir araya gelen çevreciler, sempozyumun ardından Atatürk Kent Meydanı’na yürüdü. 

Buradaki basın açıklamasında konuşan AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, dünyanın her yerinde çevre tahribatlarının sürdüğüne değinerek, “Bundan ülkemiz nasibini aldığı gibi Aydın coğrafyamız da nasibini alıyor. Buharkent’ten Didim’e kadar Aydın’ın verimli tarım toprakları vahşi madencilik ve jeotermal enerji santralleri (JES) nedeniyle talan ediliyor.

Bundan dolayı da tüm halkımıza buradan çağrıdır. Bulunduğumuz yerlerde coğrafyamıza, zeytin, incir bahçelerimize, birinci sınıf tarım topraklarımıza, Menderes Nehri’ne sahip çıkamazsak bu coğrafya yok olduğunda sığınacak yerimiz yok” dedi. 

“JEOTERMALLER YASA DIŞI…” 

Bunun için tüm yasa dışı uygulamalara karşı çıkılması gerektiğini vurgulayan Vergili, şöyle konuştu: Jeotermaller bu coğrafyada yasa dışıdır, vahşi madencilik yasal değildir.

Bunları yetkili kurumlara buradan haykırıyoruz. Aydın, birinci sınıf tarım toprağıdır, dünya mirasıdır. Öyle de kalmalıdır. Bu sıcakta buraya gelen, bir avuç da olsa yüreğini ortaya koyan herkese teşekkür ediyorum.”

Efeler Belediye Meclis üyeleri ile çevre derneklerinin temsilcilerinin de katıldığı basın açıklamasının ardından Uğur Mumcu Parkı’nda çevre mücadelesi konulu resim sergisi gezildi.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR