Aydın Valiliği tarafından, eğitim konusundaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ve eğitim-öğretim alt yapısını geliştirmek için bu yılın ilk çeyreği itibariyle; okul türlerine göre 57 adet derslik ve benzeri bina yapımı, 43 bakım-onarım çalışması, 48 okulda doğalgaz dönüşümü çalışması, 9 okulda 9 adet güneş enerjisi santrali projesi olmak üzere toplam 132 projenin hayata geçirilme çalışmaları sürdüğü bildirildi.

Meslek liseliler çiçekten oyuncağa birçok alanda üretime katkı sunuyor Meslek liseliler çiçekten oyuncağa birçok alanda üretime katkı sunuyor

Yapılan açıklamada okul türlerine göre derslik ve benzeri bina yapım işleri kapsamında yürütülen çalışmaları paylaşan Valilik: “16 anaokulu, 17 ilköğretim okulu, 8 ortaokul, 4 Anadolu Lisesi, 4 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde toplam 990 derslik; 900 kişilik 6 pansiyon, 1 adet ilköğretim ek derslik, 3 adet atölye, 2 adet spor salonu, 1 adet özel eğitim ek derslik, 1 adet otel yapım projesi olmak üzere toplam 57 proje hayata geçirildi. Bu projelerden 7’si tamamlanmış, 12’si proje aşamasında, 9’u ihale aşamasında, 29’unun yapımı ise devam etmektedir”  dedi.

Resim5

Aydın’a 2 milyar 473 milyonluk eğitim yatırımı

Yılın ilk çeyreği itibariyle yaklaşık yüzde 35 gerçekleşme sağlanan eğitim-öğretim yatırımlarının toplam tutarı 2 milyar 473 milyon 37 bin TL’dir. Aydın Valiliği koordinesinde yapımı tamamlanmış olan ve yapılması planlanan projelerle Aydın’da eğitim ve öğretim hizmetlerindeki alt yapı kalitesinin artırılması hedefleniyor. 

Tamamlanan projeler kapsamında; Buharkent, Didim, Efeler, Germencik, İncirliova, Kuşadası, Nazilli ve Söke ilçelerine toplamda 16 adet anaokulu inşa edildi. Yine Buharkent, Didim, Efeler, İncirliova, Köşk, Kuşadası, Nazilli ve Söke ilçelerine 17 adet ilköğretim okulu eğitime kazandırıldı. Didim, Efeler, İncirliova, Koçarlı, Kuşadası ve Nazilli ilçelerine 8 adet ortaokul yapıldı. Bozdoğan, Efeler, Kuşadası, Nazilli ve Söke ilçelerine ise 8 adet lise yapıldı.

İncirliova ilçesindeki 1 adet 200 kişilik pansiyon ile Germencik ilçesindeki 1 adet 200 kişilik pansiyonun yapımı tamamlanmış olup, Kuşadası ilçesindeki 2 adet 100 kişi kapasiteli pansiyon, Bozdoğan ilçesindeki 1 adet 100 kişi kapasiteli pansiyon ve İncirliova ilçesinde 1 adet 200 kişi kapasiteli öğrenci pansiyonları inşaatına devam ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Resim1-1