Başkan Dinçer son yolculuğuna uğurlanıyor Başkan Dinçer son yolculuğuna uğurlanıyor

ADÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gültekin danışmanlığında lisans öğrencileri Doğa Feray Altunsoy ve Seyithan Yıldız tarafından hazırlanan “Atlarda Farklı Mevsimlerde Serum E Vitamini Seviyelerinin Belirlenmesi” başlıklı proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 2209-A- Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

ÖNEMLİ BİR ADIM OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

ADÜ Binicilik Topluluğu'nda bulunan “Cresta” adlı atın yaşadığı hastalık ve tedavi sürecinde ortaya çıkan proje fikriyle atlarda E vitamini eksikliğine bağlı yaşanabilecek sorunlara dikkat çekilmesi hedefleniyor. Projede mercek altına alınan "Cresta" adlı atın yaşadığı hastalık ve tedavi süreci, atlarda E vitamini eksikliğine bağlı sorunlara çözüm geliştirme adına da önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. ADÜ Binicilik Topluluğu'nda yer alan Cresta'nın hastalık süreci, hem veterinerlik öğrencilerine hem de geniş bir izleyici kitlesine bu tür sağlık sorunlarına nasıl müdahale edilebileceği konusunda da önemli bilgiler sunuyor.

Projenin TÜBİTAK desteğiyle hayata geçirilmesi, atların sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi ve bakımının yapılabilmesi için önemli bir adım olarak öne çıkarken, ayrıca bu tür araştırmaların at sahipleri ve yetiştiricileri tarafından da dikkate alınarak, hayvan sağlığına yönelik bilinç düzeyinin de artması amaçlanıyor. (MURAT TAN)