AYSO, dış ticaret alanında firmaların rekabetçiliğini artırmak amacıyla İŞKUR iş birliğinde düzenlenen 'Dış Ticarette Nokta Atışı İhracat Eğitimi' 4. dönem sertifika törenini gerçekleştirdi.

AYSO Eğitim Atölyesi tarafından düzenlenen eğitim törenine, AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, İŞKUR Aydın Müdürü Rahmi Terzi ve AYSO Dış Ticaret Danışmanı Fahrettin Koşan katıldı. Törende, eğitimlerini tamamlayan 17 kursiyere sertifikaları takdim edildi. Eğitimler, 23 Ekim - 16 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşti ve katılımcılar pazar araştırması, hedef pazar belirleme, potansiyel alıcıların tespiti ve uluslararası satış teknikleri gibi konularda eğitim aldılar.

“DIŞ TİCARET PERSONELİ YETİŞTİRMEYİ AMAÇLADIK”

Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, yaptığı açıklamada dış ticaret eğitiminin ihracatın artırılmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, küreselleşen dünya ekonomisinde ülke kalkınmasının en önemli unsurlarından birinin ihracat olduğunu belirtti. Maraş, Aydın ve Türkiye genelinde firmaların nitelikli dış ticaret personeline ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, bu doğrultuda verdikleri eğitimlerin ihracata katkısını önemsediklerini ve bundan sonra da dış ticaret alanındaki faaliyetlerini artırarak sürdüreceklerini dile getirdi. Ayrıca, Aydın İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi'ye ve Dış Ticaret Danışmanı Fahrettin Koşan'a katkılarından dolayı teşekkür ederek kursiyerleri de gayretleri için kutladı.

AYDIN’DAKİ FİRMALARA ÇAĞRI YAPTI

Buharkent doğalgaza kavuşuyor Buharkent doğalgaza kavuşuyor

İŞKUR Aydın İl Müdürü Rahmi Terzi ise yaptığı konuşmada, istihdamın artırılmasının üretim ve ihracatı yükseltmekten geçtiğini belirtti. Aydın il genelinde ihracat potansiyeli olan ve nitelikli personel gereksinimi duyan birçok firmanın bulunduğunu ifade eden Terzi, 'Dış Ticarette Nokta Atışı İhracat Eğitimi' ile firmaların ihracatını ve rekabet gücünü artırmak için destek verdiklerini söyledi ve ihracat yapan firmaları eğitim alan mezunlardan faydalanmaya çağırdı.

Tören sonrasında katılımcı kursiyerler, eğitimin verimli geçtiğini ve aldıkları eğitimlerin kendilerine ve çalıştıkları firmalara daha fazla fayda sağladığını belirttiler. (MURAT TAN)