Aydın’ın doğu ilçelerinden Kuyucak’ta yeşil zeytin hasadı başladı. Zeytin bahçelerinin düz ve sulak arazilerde bulunması sebebiyle çevresindeki ilçelere göre yeşil zeytin hasadına erken başlayan Kuyucak’ta kaba, domat ve eşek zeytin türleri toplanmaya başlandı. Domat zeytinin dublesi 75 liradan, kaba zeytin ise kalitesine göre 35-45 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor. Nazilli, Bozdoğan, Karacasu gibi ilçelerde ise yeşil zeytin hasadının ekim ayı ortalarında başlaması bekleniyor.

Çine’de vekâlet Kıvrak’ta Çine’de vekâlet Kıvrak’ta

abdullah sevgi

REKOLTE DÜŞÜK, FİYAT YÜKSEK

Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, ilçede zeytin üreticilerinin yeşil zeytin hasadına bir hafta önce başladıklarını söyledi. Aydın’ın doğusunda ilk olarak Kuyucak’ta hasat yapıldığını belirten Sevgi “Özellikle Yamalak ve çevre mahallelerde bir haftadır toplanıyor. Rekolte geçen yıla göre düşük ama fiyatlar türüne ve kalitesine göre 75 lirayla 35 lira arasında değişiyor” dedi.

yahya anlıak (1) (5)

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yayha Alnıak ise ilçede zeytin bahçelerinin yüksek kesimlerde olması sebebiyle henüz hasat başlamadığını söyledi. Alnıak “Nazilli’de zeytin rekoltesi geçen yıla göre yüzde 80 oranında düştü. Zaten ilçemizde genellikle siyaha bırakılıyor. Bu nedenle hasat henüz başlamadı” dedi.

galip-1

“ERKEN TOPLAMAK DOĞRU DEĞİL”

Bozdoğan Ziraat Odası başkanı Galip Özel de ilçede çok dar bir alanda yeşil zeytin hasadının başladığını belirterek “Bozdoğan’da hasat henüz başlamadı. Yalnızca acil paraya ihtiyaç duyan üreticiler topluyor ama bence çok erken. Zeytin sararmadan toplanmamalı. Yıllardır bu sektörün içindeyim. Yeşil zeytin bu kadar erken toplanmamalı. Bu sene rekolte çok düşük ama fiyatlar gayet iyi” şeklinde konuştu. (FİLİZ ÖZDEMİR)