TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Aydın Efeler Işıklı Mahallesi’nde Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’ndaki asansör kazasına ilişkin açıklamada bulundu.

Kaza sonucunda yaşamını yitiren ADÜ öğrencisi Zeren Ertaş’a Allah’tan rahmet dileyen ve acılarının büyük olduğunu kaydeden Bak, şöyle konuştu:

“Bakanlığa bağlı tüm tesislerde olduğu gibi 830 yurtta da periyodik asansör bakım ve denetimleri gerçekleştiriliyor. Öncelikle bakımların yapılmadığı, ihmal edildiği bilgisinin asılsız olduğunu buradan ifade etmek isterim. Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdumuzun yıllık asansör bakımı, 13 Temmuz 2023’te yapılmıştır. Diğer bütün tesislerimizde olduğu gibi yine Aydın özelinde de her ay periyodik bakımların yapılmasına devam edilmiştir. Asansörün son bakım tarihi ise 16 Ekim 2023’tür. Bütün belgeler, evrak elimizde mevcut.”

“OLAY SUİİSTİMAL EDİLMESİN”

Olayın artık adli makamlarda olduğunu ve sorumluların muhakkak en ağır şekilde cezalandırılacağını vurgulayan Bak, "Bu olay, üzerinden siyasi rant devşirilecek, suistimal edilecek bir olay değildir. Sizlerden ricam kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle, sosyal medyada provokasyon amaçlı paylaşımlarla bu meselenin suiistimal edilmesine izin vermemenizdir. Acı, hepimizin acısıdır. Evlat, hepimizin evladıdır. Suiistimal edilecek bir konu kesinlikle değildir. Herkesi bu sorumluluk duygusuyla hareket etmeye davet ediyorum” görüşlerini dile getirdi.

Zeren Ertaş'ın ailesini ziyaret ettiklerini dile getiren Bak, ailenin “bu olayın provoke edilmemesi yönünde” beyanının bulunduğuna dikkati çekti.

“SORUMLULAR HESAP VERECEK”

Bakan Bak, konuşmasını şöyle tamamladı:

Nazilli’de flaş istifa Nazilli’de flaş istifa

“Sorumlular, adalet önünde mutlaka hesap verecektir. Böyle bir acıyı kimsenin kötü emellerine alet etmesine izin vermeyeceğiz. Karanlık tuzaklarına öğrencilerimizi çekmeye çalışanlar da asla muvaffak olamayacaklar. 22 senedir bu ülkenin gençlerine daha adil, daha özgür, daha konforlu, daha sosyal, daha eşit şartlar sunmak için çalışıyoruz. Gençlerimizin sahip olduğu imkanları çoğaltmaya, onlara yeni fırsat kapıları açmaya gayret ediyoruz. Her sene bir öncekinden daha iyi koşullar hazırlamak için çaba sarf ediyoruz. Biz, provokatörlerin gençlerimizle aramıza girmesine izin vermeden gençler için çalışmaya devam edeceğiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla yaptığımız ortak bir çalışma ile tesislerimizdeki asansörlerimize bir karekod koyacağız. Dileyen herkes o karekodu okutarak asansörün tüm bakım sürecini ve takvimini görebilecek.” (KIVANÇ UĞUR)