Beş yıllık aranın ardından 31 Mart yerel seçimlerinde rekor bir oy oranıyla yeniden seçilen Karacasu Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Büyükyapıcı belediyenin mali durumu ve 5 yıllık görev süresine ilişkin projelerini Yeni Kıroba'ya açıkladı.

Belediye başkanı olduğu dönemde birçok yatırım yaptığını ve borçsuz bir belediye bıraktığını vurgulayan Büyükyapıcı “Ancak yeniden seçildiğimizde aynı tabloyu bulamadık. Önümüzde 62 milyon 500 bin liralık borç bulduk. Maaşı ve tazminatı ödenmeyen işçilerimiz vardı. Envanterimizdeki araç gereçler kırık döküktü. Belediyenin geçen yılki bütçesi 82 milyon. Böyle bir bütçeyi kullanmışlar ve hizmet yapmamışlar. Tazminatlarla, faizlerle birlikte borç bir yıllık bütçeyi geçiyor. Çaresiz kaldığımız için ilk kez bir şeyler satmak zorunda kaldık. Ancak bu durum bizim hizmet yapmamamız için bahane değil. Ekibimiz ve tecrübemizle bu işin üstesinden geleceğiz” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 03 At 16.31.55

ÖNCEKİ YÖNETİMİ HEDEF ALDI

Aydın'da rekor sıcaklık Aydın'da rekor sıcaklık

Öncelikli hedefinin mali tabloyu düzeltmek olduğunu belirten Mustafa Büyükyapıcı “Aksi halde icraya düşeceğiz. Bu sebeple önce borçlarımızın yarısını bile olsa temizlemeye odaklandık. Yine de Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle hizmetlerimizi sürdüreceğiz. Önceki yönetim büyük ekipler kurmuş ama içlerinde tuğla döşeyecek usta bile yoktu. Biz bu işleri hizmet alımlarıyla değil kendi personelimizle yapmak istiyoruz. Kadromuzda bulunan vasıfsız işçileri bayram öncesi mezarlıkların ve umumi tuvaletlerin temizliğiyle görevlendirdik. Önceki yönetim kendi dönemlerinde aldıkları işçileri seçimden birkaç gün sonra tazminat kazanabilmeleri için çıkış yaptırmış. Biz bu kişileri geri çağırdık ama gelmediler. Bu kişilerin tazminatlarını ödemek de bize kaldı. Ayrıca giderayak kendi adamlarını işe almışlar. Ben dahil herkes canla başla çalışacak. Çalışmayanın burada işi olmaz” dedi.

“ZARAR EDEN BİRİMLERE MÜDAHALE ETTİK”

Başkan Büyükyapıcı göreve geldiği günden itibaren belediyenin zarar eden birimlerine müdahale ettiğini belirterek “Belediyenin benzinliğe 8 milyon 250 bin lira borcu vardı. Zarar ediyordu. Şirket yetkilileriyle konuştuk. Alınan benzin miktarını yarıya düşürerek zarar tahakkuk ettirilmesini önledik. Soğuk hava deposu da zarar ediyordu. Boş kalan odaları incirle doldurup zararı ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Kreşte 3 çocuk 6 çalışan vardı. Böyle bir işletme olmaz. Velileri toplayıp durumu anlattık. Yemekleri veliler yapmak istediler. 11’e yakın çocuk geleceği söylendi. Ücretleri iki katına çıkarmayı vaat ettiler. Bu şekilde kreşi de zarar etmekten kurtardık” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 06 03 At 16.34.48

PROJELERİNİ ANLATTI

Beş yıllık görev süresinde hayata geçirmeyi amaçladığı projeleri anlatan Büyükyapıcı “Eski hayvan pazarında bazı düzenlemeler yaptırdık. Bu sene yetişmese de önümüzdeki kurban bayramına kadar hazır olacak. Yeni sanayi bölgesi için görüşmelerimiz devam ediyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Karacasu Belediyesi’ne tahsis ettiği yüzme havuzunu önceki yönetim işletemediği için geri alındı. Bu konuda talebimizi ilettik. Karacasu Belediyesi olarak işleteceğimiz bölümlerin tahsisi yapıldı. Bakımlarını yaptıracağız. Milli bayramlar bizim için önemli. Büyük kutlamalar yapıyoruz ve yapacağız. Dedebağ Keşkek Hayrı ve Afrodisias Festivali bizim için önemli. Ağustos’un son haftasını bütçemizi zorlayarak da olsa coşkulu bir şekilde gerçekleştireceğiz. Çünkü değerlerimizin tanıtılması bizim için önemli” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 06 03 At 18.13.35

“KARACASU HALKI MÜSTERİH OLSUN”

Bir sonraki seçimde yeniden aday olmayı düşünmediğini kaydeden Büyükyapıcı “Genç bir ekiple yola çıktık. Tecrübelerimizle bu dönem onlara ön ayak olmak ve sonraki dönemlerde onların güzel işler yaptıklarını görmek istiyoruz” dedi. Açıklamalarını Karacasu halkına seslenerek tamamlayan Başkan Büyükyapıcı “Öncelikle mali tabloyu düzelteceğiz ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle projelerimizi bir bir hayata geçireceğiz. Karacasu halkı müsterih olsun. İşimiz zor olsa da kendimize güveniyoruz” şeklinde konuştu. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR