Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Nazilli’de buğday alımına başladı ancak buğday fiyatı henüz açıklanmadığı için çiftçiler ürünlerini taahhütname karşılığı TMO’ya veriyor. Ürünlerini TMO’ya bırakan ancak açıklanacak olan fiyatı kabul etmeyen üreticilerin buğdaylarını geri alabilecekleri belirtiliyor. Bu yıl ilk kez uygulanan alım politikasına Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar’dan eleştiri geldi. Başkan Özdamar TMO’un uyguladığı alım politikasının tüccara yarayacağını savunurken “TMO çiftçi aleyhine bir alım şekli uyguluyor” dedi.

“TÜCCARA YARAYAN BİR ANLAYIŞ VAR”

Türkiye, 6 tarım ürününün üretiminde, 5 ürünün ihracatında dünya lideri Türkiye, 6 tarım ürününün üretiminde, 5 ürünün ihracatında dünya lideri

Fiyat açıklanmadan alım yapılmasını “emanete mal bırakma” şeklinde yorumlayan Özdamar “Geçen sene tüccar çiftçinin elinde ÇKS belgelerini topladı ve çiftçi adına randevu aldı ve randevu sistemini tıkadı. Tüccara ÇKS vermeyen çiftçiler TMO’da 9 lira 25 kuruş olarak açıklanan buğdayı ortalama 5 liradan vermeye mecbur kaldı. Ziraat odaları koordinasyon kurulu toplantısında milletvekilerine ilettik ancak ‘Çiftçi ÇKS’ni tüccara veriyorsa biz ne yapalım?’ yanıtını aldık. Çiftçi borçlu olduğu için bunu yaptı. Geçen sene maliyet 10 lirayı geçerken çiftçi tüccara yarı fiyatına satmak durumunda kaldı. Yani tüccar çiftçiden alıp TMO’ya satarak yüzde 100 kar etti” şeklinde konuştu.

“ÇİFTÇİ 15 LİRA FİYAT İSTİYOR”

TMO’nun bu seneki fiyat açıklanmadan alım yapma uygulamasının da tüccar lehine çiftçi aleyhine bir uygulama olduğunu belirten Özdamar “TMO’da tüccara yarayan bir yönetim anlayışı var. Buğdayın alım fiyatının bu sene çiftçinin elinden çıktığı anda açıklanacağını düşünüyorum. Serbest piyasada buğday halihazırda 15-20 lira arasında değişiyor. Çiftçi olarak 15 lira istiyoruz ama TMO bu fiyatı vermeyecektir” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR