Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya son dört buçuk yılda yapılan hizmetleri ve yeni dönemde tamamlanmayı planladığı işleri Yeni Kıroba Gazetesi’ne anlattı. Yeni dönemde öncelikli konularının doğalgaz, termal tesis ve üst yapı çalışmalarının tamamlanması olduğunu belirten Yıldırımkaya, belediyenin mali durumuna ilişkin bilgileri de paylaştı.

Başkan Yıldırımkaya Atça Mahallesi’nde yüzde 80 oranında tamamlanan doğalgazın Sultanhisar merkezde de belli bölgelere verilmeye başlandığını ifade ederek beş yıl içinde gerek Atça’nın gerekse ilçe merkezinin tamamında doğalgaz hat döşeme çalışmasının tamamlanacağını söyledi.

WhatsApp Image 2023-09-13 at 15.09.54 (3)

“ÖNCELİĞİMİZ BELEDİYEYE GELİR SAĞLAMAK”

Osman Yıldırımkaya belediyeye gelir getirici projelere öncelik verdiğini dile getirirken “Belediyemizin hali hazırda 25 milyon lira borcu var. Yıllık tahmini bütçesi ise 80 milyon lira civarında. Biz projelerimizi hazırlarken belediyemize gelir getirecek çalışmalara öncelik veriyoruz. Bu amaçla üç yıl önce Atça Mahallesi’nde yaptırdığımız otel bu sene sonuna kadar kendini amorti edecek ve kar elde etmeye başlayacağız. Aynı amaçla Atça Sanayi Çarşısı’nda atıl duran belediyeye ait 500 metrekarelik alana soğuk hava deposu yaptırdık. Oradan da yıllık 2 milyon 500 bin liralık gelir sağlıyoruz” dedi.

TERMAL TESİS VE GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ

Sultanhisar’da yapmak istediği termal tesis ve güneş enerjisi santrali için bürokratik engellerle karşılaştığını ifade eden Başkan Yıldırımkaya “Karayoluna 1200 metre mesafede 40 bin metrekarelik belediyemize ait bir arazi var. Buraya termal tesis yapmak için Büyükşehir Belediyesi’yle ortak proje hazırladık ancak girdi maliyetlerindeki artışla birlikte maliyeti 100 milyon liraya yaklaştı. Böyle bir bütçemiz olmadığı için sponsor arayışına girdik. Aynı şekilde karayoluna yakın mesafede eskiden çöp yatağı olan 4 bin metrekarelik arazimizde güneş enerji santrali kurmayı düşünmüştük ancak Tarım ve Orman Bakanlığı söz konusu alanın büyük ova kapsamına girdiği gerekçesiyle izin vermedi. Oysa ki orası tarım yapılabilecek bir alan değil. 400 kilovatlık elektrik üretimi hayalimiz maalesef gerçekleşemedi. Bakanlıktan söz konusu alanda zemin etüdü yapılıp tarıma uygun olmadığını tespitini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

30 DEKAR ARAZİYE FİDAN DİKİLDİ

Belediyeye gelir sağlamak amacıyla ilçe merkezi ve çeşitli mahallelerdeki belediye arazilerine incir, kestane ve erken kayısı fidanı dikildiğini belirten Osman Yıldırımkaya “Belediyemize ait 30 dekar araziye fidan dikimi yaptık. Bu sene 70 bin liralık erken kayısı satışı gerçekleşti. Önümüzdeki yıllarda diktiğimiz fidanlardan 500 bin liraya yakın gelir elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2023-09-13 at 15.09.55

KIRSAL MAHALLELERDE YAPILAN İŞLER

Atay’dan CHP’nin önergelerine yanıt Atay’dan CHP’nin önergelerine yanıt

Son dört buçuk yıl içinde kırsal mahallelere birçok yatırım yaptıklarını aktaran Yıldırımkaya “Demirhan, İncealan, Uzunlar, Kılavuzlar, Yağdere, Atça, ilçe merkezi, Güvendik, Malgaçemir, Malgaç Mustafa, Kabaca, Kavaklı, Eskihisar, Salavatlı mahallelerinde belediyemize ait işyerlerinin tadilat işleri ve parke taşı döşemesi yapıldı. Bunun yanı sıra Demirhan Mahallesi’nde gençler için halı saha, mahalle içinde 10 bin metrekare parke taşı döşemesi, ihata duvar yapımı gerçekleştirdik. İncealan Mahallesi’nde parke taşı döşemesi, dere içi ıslahı ve yol yapıldı. Uzunlar Mahallesi’nde hazineden alınan 16 dönüm araziye incir fidanı diktik. Kılavuzlar Mahallesi’nde kapalı düğün salonu yapıldı. Yağdere Mahallesi’nde halı saha yapıldı ve iki adet artezyen kuyusu kazıldı. 540 adet erken kayısı fidanı dikildi. Düğün salonuna ek tesis yapıldı. Güvendik Mahallesi’nde muhtarlık binası ve kahvehane yapıldı. Malgaçemir Mahallesi’nde Boztepe yolunun bir kısmı asfalt yapıldı ve düğün salonu inşaatı tamamlandı. Malgaç Mustafa Mahallesi’nde cemiyetler için soğuk hava deposu yapıldı. Kavaklı Mahallesi’nde Yukarı Kavaklı yol genişletme çalışması yapıldı. Eskihisar Mahallesi Beyazıt bölgesinde yol genişletildi. 80 metre tül taş ihata duvarı ve halı saha yapıldı. 5 bin 500 metrelik Eskihisar –Yukarı Kavaklı Yolu asfaltlandı. Savalatlı Mahallesi’nde çok amaçlı salon ile şantiyede revize tadilat yapıldı. Çok amaçlı tesise soğuk hava deposu eklendi. İncealan Mahallesi’nde ihata duvar yapımı, dere içi ıslahı ve yol yapıldı” dedi.

KIRSAL MAHALLELERDE ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Önümüzdeki dönemde kırsal mahallelere yapılacak yatırımları sıralayan Yıldırımkaya Demirhan mahallesinde dere ıslahı, parke taşı döşeme ve düğün salonu ilave bölümleri yapılacağını, Kılavuzlar Mahallesi’nde parke taşı döşeme ve ihata duvarı inşa edileceğini, Yağdere Mahallesi’nde düğün salonuna ilave bölümlerin yapılacağını, Güvendik Mahallesi’nde parke taşı döşeme ve belediyeye ait işyerlerinin tadilatının devam edeceğini, Malgaçemir Mahallesi’nde işyeri tadilatları, parke taşı döşeme ve düğün salonuna kamelya yapılacağını, Malgaçemir Mahallesi’nde arazi yollarına parke taşı döşeneceğini ve düğün salonuna pergule yapılacağını, Kabaca Mahallesi’nde düğün salonu, pergule uzatımı, arazi yollarına parke ve asfalt kaplama, Yarende Yolu’nun yarım kalan kısmının tamamlanacağını, Kavaklı Mahallesi’nde köy kahvesinin tadilatının yapılacağını, Eskihisar Mahallesi’nde kısmi kanalizasyon, mezarlık düzenlenmesi, kaba inşaatı yapılan iki adet lojmanın tamamlanması, düğün salonu ve şehir içi parke taşı döşemesi yapılacağını, Salavatlı Mahallesi’nde kışlık düğün salonu yapılacağını ve karayolundaki ana dönere kamera takılacağını bunun yanı sıra alt yapı ve kanalizasyon çalışmalarına devam edileceğini belirtti.

WhatsApp Image 2023-09-13 at 15.09.55 (2)

ATÇA’DA TAMAMLANAN İŞLERİ ANLATTI

Başkan Yıldırımkaya Sultanhisar’ın en büyük mahallesi olan Atça’ya yapılan yatırımları ve yeni dönemde yapılması planlanan hizmetleri açıkladı. Atça’da belediyeye ait işyerlerinin tadilattan geçirildiğini belirten Yıldırımkaya “Atça’da 80 kişilik belediye otelini hizmete açtık. Ayrıca 1100 metreküplük soğuk hava tesisi yaptık. Doğalgaz hat çalışmalarının yüzde 80’i tamamlandı. Kapalı pazar yeri tente işleri yapıldı. Soğuk hava deposunun makineleri revize edildi. Yeni dönemde Atça’da yapmayı planladığımız işler ise kapalı spor salonu, arazi yollarına parke taşı döşeme, asfalt kaplama, halı sahaların tadilatı, toplu konut projesi, batı çevre yolu ile Jurnalı Caddesi’nin birleştiği noktada toplu konutlar için rekreasyon alanları ve parklarla birlikte sosyal tesis alanları yapılması, Yağdere Çayı’nın restorasyonuyla ilgili DSİ’ye müracaat edilerek yapım çalışmaları devam edilmesi” dedi.

WhatsApp Image 2023-09-13 at 15.09.54 (1)

İLÇE MERKEZİNDE YAPILAN HİZMETLER

Osman Yıldırımkaya son olarak Sultanhisar ilçe merkezinde dört buçuk yılda yapılan işleri ve önümüzdeki dönem için planları aktardı. Merkezde belediyeye ait işyerlerinin tadilatının yapıldığını, belediye gelirlerini artırmak için kestane incir, ve erken kayısı dikiminin yanı sıra doğalgaz çalışmalarına devam edildiğini, taziye evinin tamamlandığını, belediye binasının çatısına tadilat yapıldığını, ihata duvar yapımı ve parke taşı döşeme işlerine devam edildiğini, belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere araçlar alındığını dile getiren Yıldırımkaya “Önümüzdeki dönemde ilçe merkezinde toplu konut projesi, Mollakahve Caddesi’nde belediyeye ait arazide sosyal tesis yapımı, mezarlık düzenlemesi, kır düğün salonu, Malgaç Çayı üzerine köprü yapımı, ürün yapı kooperatifi karşı bölgesine rekreasyon çalışmaları, belediye arazisi üzerine kaplıca termal tesis yapımı, arazi yollarının bakım ve onarımı, Tarım Caddesi’nin sıcak asfaltla kaplanması, Malgaç Çayı kenarında bulunan belediyeye ait eski kompost ev atıkları merkezinin rehabilite edilen kısmına güneş enerjisi santralinin kurulması, Malgaç Çayı’nın restorasyonuyla ilgili DSİ’ye müracaat edilerek kamulaştırma yapılması projelerimiz var” şeklinde konuştu. (FİLİZ ÖZDEMİR)

WhatsApp Image 2023-09-13 at 15.09.54 (5)