Vatan Partisi Aydın milletvekili adayları Zühre Genişel, Yalçın Büyükdağlı ve Bahattin Nazlı, Aydın Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaret etti. AGC Başkanı Ferdi Uzun ve basın mensuplarıyla görüşen milletvekili adayları, seçim kampanyasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aydın’dan birinci sıra adayı gösterilen Genişel, “20 yıldır Türkiye’yi AK Parti yönetiyor ama Aydın’dan diğer blokun milletvekilleri de var. Aydın’da kayıtlı işsiz sayısı 20 binleri aşmış. Bu sorunlara çözümü kim bulacak? Her iki blok adına da Meclis’e hangi önergeleri vermişler? Hangi çözümleri üretmişler? Dolayısıyla milletvekili olmanın gereğini yerine getirmedikleri konusunda çokça şikâyet duyuyoruz. Milletin vekili olmak için bizler yola çıktık. Milletin derdi bizim derdimizdir. O nedenle büyük bir sevgi ve ilgiyle karşılaşıyoruz. Gittiğimiz yerlerde ‘çözümlerinizi daha çok insana anlatın’ diye bizi karşılıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘TAM BAĞIMSIZLIK’ VE ‘ÇAĞDAŞ TOPLUM’ VURGUSU

Genişel, Vatan Partisi’nin ittifaklara bakışıyla ilgili ise şöyle konuştu:

“Hiçbir zaman resmi olarak Cumhur İttifakı’nın içinde yer almadık. AK Parti ve MHP’nin terörle mücadelesine destek olduk. Yani PKK ve FETÖ’yle mücadelenin doğru olduğunu hatta daha kuvvetli biçimde yürütülmesi gerektiğini söyledik. Bu anlamda desteklerimizi bildirdik. Yine ekonominin millileştirilmesi, üretime dayandırılması konusunda tedirgin adımları oldu fakat bu adımları da destekledik. Cumhur İttifakı’yla bir görüşmemiz oldu ve bu görüşme sırasında parti politikalarımızı konuştuk. Fakat nasıl Millet İttifakı’nın içerisinde PKK ve FETÖ’nün bulunması sert eleştirilmesi gereken bir konuysa HÜDA– PAR da aynı şekildedir. HÜDA PAR da bölücüdür, gericidir. Vatan Partisi’nin bölücülükle, gericilikle yan yana gelmesi mümkün değildir. Bu konuda da Genel Başkanımız, çok sert açıklamalar yaptı. Çok kesin bir dille değerlendirmelerde bulundu. HÜDA PAR’ın siyasetini, programını incelediğinizde Türkiye Cumhuriyeti’yle, üniter yapıyla, laik cumhuriyetle derdi olduğunu anlıyorsunuz. Dolayısıyla tam bağımsızlık, çağdaş toplumun yaratılması gibi Vatan Partisi’nin programında bulunan bu temel ilkelerin tam karşısında duran yapıyla Vatan Partisi’nin yan yana girmesi mümkün değildir.”

Vatan Partisi’nin seçimlere tek başına girdiğini söyleyen Genişel, “Türkiye’de 87 seçim bölgesinin tamamında, 600 milletvekili adayımızla seçimlere giriyoruz. Küreselleşmeci, özelleştirmeci, serbest piyasacı anlayışın karşısında kamucu, insan odaklı programı sunan tek partiyiz. Aslında seçimlere iki parti giriyor. Bir, Vatan Partisi. Diğer tarafta da birbirinin aynısını söyleyen diğer partiler” diye konuştu.

“Taşlar yerine oturana kadar siyasetten uzak duracağım” “Taşlar yerine oturana kadar siyasetten uzak duracağım”

“BENİ TARİF EDEN ADAY YOK”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in cumhurbaşkanı adaylığı için 100 bin imza toplama kampanyasına karşı sistemin büyük duvarlar ördüğünü savunan Genişel, mevcut cumhurbaşkanı adaylarıyla ilgili, “Beni tarif eden bir aday yok” yorumunu yaptı.

Adaylardan Yalçın Büyükdağlı da Türkiye’nin NATO üyeliğinin doğurduğu olumsuzluklardan söz etti. Milletvekili adayı Bahattin Nazlı ise Türkiye’nin tam bağımsızlıkçı politikaları esas alan yönetim anlayışına sahip olması gerektiğini vurguladı. (KIVANÇ UĞUR)