Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı birinci toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığında gerçekleşti. 

Gündemde bulunan maddelerin komisyonlara sevk edildiği toplantıda, CHP, AK Parti ve MHP’li üyeler arasında yaşanan polemikler damga vurdu. Tartışmalara Başkan Çerçioğlu da katıldı. 

Toplantıda söz alan CHP’li Ulvi Yıldırımkaraman, geçtiğimiz oturumda belediyenin ulaşım şirketinin zararını gündeme getiren AK Parti Grup Sözcüsü Mustafa Arı’ya, AK Parti yönetimindeki büyükşehir belediyelerinin ulaşım şirketlerinin zararı üzerinden yanıt verdi. Yıldırımkaraman, son 2 yılda motorine yüzde 400’ün üzerinde zam geldiğine dikkati çekti. 

IMG_7816

Öğrencilerin temel eğitim ihtiyaçlarına 450 milyon liralık kaynak Öğrencilerin temel eğitim ihtiyaçlarına 450 milyon liralık kaynak

AK Parti Grup Sözcüsü Mustafa Arı da söz aldığı sırada konuşmasını kesen Başkan Çerçioğlu’na “Lütfen ciddi olun” diye seslendi. 

“Ben çok ciddiyim” diyen Çerçioğlu, “Siz bizi zarar etmekle itham ettiniz. AKP belediyeleri bizim 2 katımız zarar ediyormuş. Bunun sebebi de sizsiniz. Çünkü mazota bu kadar zam gelmiş” dedi. AK Partili Arı ise “Sermaye artırımı sonsuza kadar sürdürülemez” ifadesini kullandı. 

‘TİYATRO’ NİTELENDİRMESİ YAPTI 

AK Parti’li üye Neşe Menderes ise toplantıda yaşananları “tiyatro” olarak nitelendirerek, “Bir Büyükşehir Belediye Başkanı kendi partisinden olan en büyük ilçe belediye başkanının istifasının sebeplerini kendi içerisinde araştırması gerekirken burada hiç anlam veremediğimiz konular konuşuluyor” dedi. 

Çerçioğlu ise Menderes’e “Başka bir partinin iç işlerine karışmak senin haddin mi?” yanıtını verdi. 

MHP’li üyelerden Eda Yücel İlhan ise “4 yılı geçti, meclis üyesiyiz. Eleştiriye tahammülünüz yok. Ne zaman eleştirilseniz tepki veriyorsunuz, insanları hırçınlaştırıyorsunuz. Küçümsemeyin, biz de seçilerek geldik. Her zaman hükümeti suçluyorsunuz” dedi. Başkan Çerçioğlu da İlhan’a enflasyon gerçeğini hatırlattı. 

CHP’li Çankaya Belediyesi’nden örnek veren İlhan, “Kaynaklar düzgün kullanılırsa, hiçbir zaman kredi kullanmayız diyor belediye başkanı. Neden hep iktidarı suçluyorsunuz. Sizin yönetiminize Sayın Recep Tayyip Erdoğan mı karışıyor? Aydın ve ilçelerini siz yönetmiyor musunuz?” diye konuştu. 

IMG_7804

‘BECERİKSİZLİK’ TARTIŞMASI 

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise İlhan’ın açıklamalarını “abesle iştigal” olarak nitelendirdi. Bu sırada AK Parti ve CHP’liler arasında ‘söz kesme’ polemiği yaşandı.  İlhan’ın CHP’lilere “Beceriksizlik” suçlamasında bulunması üzerine Günel ve CHP’li Barış Altıntaş, İlhan’a tepki gösterdi. 

Başkan Çerçioğlu ise okulların açıldığını hatırlatarak, “Çocuklar yarı aç yarı tok okula gidiyor” sözüyle, iktidarı eleştirdi. 

İlhan ile Günel ve Altıntaş arasındaki tartışma Başkan Çerçioğlu’nun toplantıyı sonlandırmasının ardından da devam etti. Altıntaş, İlhan’a “Seçim kazanın” diye seslenirken, İlhan da “Haklısınız, kazanamadığımız için beceriksiziz” yanıtını verdi. (KIVANÇ UĞUR)