Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta Otizm Sanat ve Gelişim Merkezi’ni yaşama geçirdi. 

Açılış töreninde konuşan Başkan Özlem Çerçioğlu, ilk otizm merkezini 2021’de yaşama geçirdiklerini anımsatarak, “Daha sonra ailelerle ve çok değerli başkanımla bir araya geldik. Bu toplantıda Karacasu’da, Nazilli’de, Kuşadası’nda, Germencik’te ve Efeler’de daha fazla otizm merkezi olması gerektiğine karar verdik. Bildiğiniz gibi otizmin herhangi bir ilacı yok. Bilimsel bir eğitimle ancak aşılabilmesi mümkün. Ne kadar zorlu bir süreç olduğunu biliyoruz ama bizim çocuklarımız başarabilir. Birçok çocuğumuz da başardı. Ben inanıyorum ki, bütün çocuklarımız başaracak. Bu konuda yapmamız gereken şey eğitim. Aslında bu eğitimi Milli Eğitim’in vermesi gerekiyor. Diğer çocuklar gibi bizim çocuklarımızın da haftada 45 saat eğitim alması gerekirken maalesef üzülerek ifade ediyorum ki, ayda sadece 8 saat eğitim alabiliyor çocuklarımız” dedi. 

Whatsapp Image 2024 03 20 At 18.41.09

Saatçı’dan ‘kutlama yeri’ tepkisi Saatçı’dan ‘kutlama yeri’ tepkisi

DİSLEKSİ MERKEZİ DE AÇILACAK 

Otizmin eğitimle ortadan kaldırılabileceğini ya da en aza indirilebileceğini söyleyen Çerçioğlu, “İşte buradan yola çıkarak bu merkezi açıyoruz. Çocuklarımızın özel yetenekleri keşfediliyor. Müzik, resim, masa tenisi gibi yetenekleri var. Öğretmenlerimiz onları geleceğe hazırlıyor. Bu konuda bize aileler de yardımcı oluyor. Asla umutsuzluğa kapılmamamız gerekiyor. Bizim çocuklarımız başaracak, başarıyorlar da. Geçen yıl otizmli çocuklar yüzme öğrenemez dendi ama kursumuza katılan tüm çocuklarımız yüzme öğrendi. Otizm konusunda Aydın Büyükşehir Belediyesi çok tecrübeli. Sizler için, çocuklarımız için daha çok merkez açacağız. Disleksi çağın hastalığı. Buradan bunu da ifade ediyorum, seçimlerden sonra hemen disleksi merkezimizi de açacağız. Otizmin farkındayız, ne yapacağımızı da çok iyi biliyoruz” görüşlerini dile getirdi. 

Whatsapp Image 2024 03 20 At 18.41.09 (1)

“ASLA YALNIZ DEĞİLSİNİZ” 

CHP Efeler Belediye Başkan adayı Anıl Yetişkin ise “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu, yine bir ilke imza atıyor. Otizm ve otizmin farkındalığı konusunda bu konuya çok gayretli bir şekilde eğiliyor. Kendisine çok ama çok teşekkür ediyorum. Otizmli çocukların olduğu aileler, Özlem Başkan ve bizler olduğu sürece asla yalnız değil. Sonuna kadar sizlerin yanındayız” dedi. 

Whatsapp Image 2024 03 20 At 18.41.10

“GURUR DUYUYORUZ” 

Aydın Otizm Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Adnan Özdemir de “Aydın, Özlem Başkanımızla birlikte otizm konusunda çağ atladı. Türkiye’de göç alan bir il haline geldik. Özlem Başkanımız sağ olsun her zaman elini omzumuza koydu. Bizlerle birlikte oldu. Daha güzel yarınlar için başkanımızın bizimle birlikte olduğunu biliyor ve bundan gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Çerçioğlu, protokol üyeleri ve ailelerle birlikte açılış kurdelesini kesti. Merkezi gezen Çerçioğlu, çalışmalara ilişkin bilgi aldı. 

Açılışa, CHP İl Başkanı Hikmet Saatçı, Efeler İlçe Başkanı Süha Bayırlı, belediye meclis üyeleri ile sivil toplum ve meslek kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR