CHP Aydın Milletvekili Karakoz, ÇKS kaydı olan emekli çiftçilere ayrım yapılmadan 5 bin lira ikramiye ödenmesi için Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile hükümete çağrıda bulundu. Yazılı önergede hükümetin mazot, gübre fiyatları, artan girdi maliyetleri karşısında üreticileri yeterince desteklemediğini savunan Karakoz, 5 bin liralık Cumhuriyet Bayramı ikramiyesinin ayrım yapılmaksızın tüm emeklilere ödenmesi gerektiğini söyledi. Bakan Yumaklı’ya önergesinde 4 soru da yönelten CHP’li Karakoz, ÇKS kayıtlı emekli çiftçilere ikramiye ödenmesi için bir çalışması olup olmadığını sordu.

“ÇİFTÇİLERİMİZ ADETA CEZALANDIRILMAKTADIR”

CHP’li Karakoz önergeyle ilgili yaptığı açıklamada,  “AKP iktidarı, Cumhuriyetimizin 100. yılında emeklilerimize bir defaya mahsus ödenecek olan 5.000 liralık ikramiyede dahi ayrım yaparak vatandaşlarımızı mağdur etmeyi başarmıştır. Çalışan-çalışmayan ayrımının yanı sıra Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı emeklilerimize de ikramiye ödemesi yapılmamaktadır. Bilindiği üzere üreticilerimiz ÇKS kaydı olmadığında tarımsal desteklerden yararlanamamakta, tarım sigortası yaptıramamakta, düşük faizli kredi kullanamamakta ve afet sonrası yapılacak yardımlardan faydalanamamaktadır. ÇKS kaydı bir anlamda üreticinin güvencesidir. AKP, bu uygulaması ile ÇKS kaydı yaptıran ve kayıtlı üretim yapan çiftçilerimizi adeta cezalandırmaktadır” dedi.

“BU YANLIŞTAN ACİLEN DÖNÜLMELİDİR”

Çiftçilerin büyük çoğunluğunun emeklilerden oluştuğuna vurgu yapan Karakoz, “Bugün çiftçilerimizin yaş ortalaması 58’dir. Büyük çoğunluğu emekli insanlardır. Mazot, gübre fiyatları, artan girdi maliyetleri karşısında üreticilerimizi yeterince desteklemeyen AKP, 5.000 liralık Cumhuriyet Bayramı ikramiyesini de emekli çiftçilerimize çok görerek büyük haksızlık yapmaktadır. Sosyal devlet olmanın gereği yaşlılığında rahat ve huzurlu yaşaması gerekirken; AKP tarafından 7.500 lira aylıkla açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilen, 5.000 lira ikramiyeye dahi muhtaç hale getirilen emeklilerimiz; AKP’nin siyasi kurnazlıkları ve ayrımcılığı nedeniyle bu haklarından mahrum bırakılmışlardır. Bu yanlıştan acilen dönülmeli, 5.000 lira ikramiye ÇKS kaydı olsun olmasın; çalışan, çalışmayan ayrımı yapılmaksızın tüm emeklilerimize ödenmelidir. Aksi halde AKP, üretici düşmanı ve emekli düşmanı iktidar olarak bir kez daha tescillenmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Başkan Dinçer gözyaşlarıyla sonsuzluğa uğurlandı Başkan Dinçer gözyaşlarıyla sonsuzluğa uğurlandı

 BAKAN YUMAKLI’YA 4 SORU YÖNELTTİ

Karakoz önergesinde Bakan Yumaklı’ya şu soruları sordu; “2023 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üretici sayısı kaçtır? Bu üreticilerimizden kaçı emeklidir? 2023 yılı ÇKS kayıtlarına göre Aydın’da kayıtlı çiftçi sayısı kaçtır? Bunların kaçı emeklidir? Kasım ayında ÇKS’den ayrılan çiftçi sayısı kaçtır? Üreticilerin haklarını korumakla yükümlü bir Bakanlık olarak; yaşanan mağduriyetleri ve kamuoyu tepkilerini dikkate alarak, ÇKS’ye kayıtlı emeklilerimizin de 5.000 lira ikramiye alabilmesi için bir çalışmanız ve hükümetinize öneriniz olacak mıdır?” (MURAT TAN)