CHP’nin 4-5 Kasım’da yapılacak olan Olağan Kurultayı öncesinde illerdeki temaslarını sürdüren TBMM CHP Grup Başkanı ve CHP Genel Başkan Adayı Özel’in son durağı Aydın oldu. Beraberindeki CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel ve Ege’deki illerden partilileriyle Aydın’a gelen Özel, parti binası önünde kurulan kürsüden konuşma yaptı.

CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer ile Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden’in de hazır bulunduğu ziyarette, sık sık değişim vurgusunda bulunan Özel, Aydın’daki ve tüm Türkiye’deki delegelere 4-5 Kasım’da yapılacak olan Olağan Kurultay’da değişimi desteklemeleri yönünde çağrı yaptı. Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’yi ilerleyen süreçte şu an tanınmayan ve sosyal demokrasiyi bilen birine devredeceği yönündeki sözlerini de eleştiren Özel, “Ben partiyi kime istersem ona bırakırım demek, CHP delegesine, ‘Sizin gözümüzde kıymetiniz yok demektir.’ Bunu reddediyorum” ifadelerini kullandı.

Özel 4

“ÖĞRENCİLERİ CEMAATİN KUCAKLARINA İTENLERE YAZIKLAR OLSUN”

MAK Araştırma’dan Aydın anketi MAK Araştırma’dan Aydın anketi

Konuşmasının başında Filistin’de İsrail tarafından devam eden saldırılar sonucunda 3 bini çocuk olmak üzere 7 bin 300 insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Özel, “Diğer yandan geçtiğimiz günlerde Aydın KYK Yurdu’nda yaşanan ve ihmal sonucunda bir evladımızın canına mal olan o elim kazanın acısı tüm Türkiye’ye düştü. Şüphesiz ailesinin yüreğine ve Aydın’a düştü. Bir kez daha kazada hayatını kaybeden evladımıza rahmet dilerken, Aydın’daki arkadaşlarına, tüm öğrencilere ve dün cenazesine katılarak hepimiz adına taziyelerimi ilettiğim ailesine de bir kez daha başsağlığı diliyorum. Aydın’daki ve Türkiye’deki öğrenciler yaşanan bu elim kazadaki ihmaller ve yurt müdürünün açıklamasından dolayı, sorumsuz açıklamalar nedeniyle tepkililer. Üniversiteler için öğrencilere yurt yaptırmayıp öğrencileri cemaat yurtlarına, çeşitli cemaatlerin evlerine ve onların kucaklarına itmeye çalışan anlayış işte Aydın’daki cinayetin de sorumlusu. 2023 yılında öğrencilerimizi tarikatlara muhtaç edip cemaatin kucaklarına itenlere yazıklar olsun” dedi.

Özel 5

“CUMHURİYET GENÇLERİMİZE YENİDEN SAHİP ÇIKACAK”

Hükümete yönelik bazı eleştiriler yönelten Özel, “Cumhuriyetin 100. Yılında dönüp bakıyorsunuz. Örneğin Cumhuriyet neleri başardı? Toplu iğne, çivi yokken bugün elde ne varsa hatta 20 yıldır AKP iktidarı bugün 20 yıldır sata sata bitiremediği ne varsa bu Cumhuriyet yaptı. Cumhuriyet önce her yaştan genç yarattı, şimdi Cumhuriyet birilerinin yapmaya çalıştığının tersine, özgüveni yüksek, gözü, gönlü Türkiye’de, başka yerlerde hayal kurmayan genç bir nesil yarattı. Ülkeyi yöneten anlayış, Cumhuriyetin kurucu kadrolarına, kuruluş ilkelerine husumet duyan anlayış bugün Dünya’nın en güzel ülkesinin gençlerini Dünya’nın başka köşelerinde hayal kurar hale getirdi. İşte Cumhuriyetin ikinci yüzyılında en büyük hedefimiz gençlerimizin Dünya’nın dört bir tarafında hayal kurması değil, bütün Dünya’nın hayalini kurduğu ve özendiği bu topraklarda kendi geleceklerini görmeleridir. Genç arkadaşlara Cumhuriyetin yeniden onlara sahip çıkacağı, umut olacağı ve diledikleri gibi bir ülkeyi yaşayacakları bir Türkiye Cumhuriyeti’ni ikinci yüzyılda vaat ediyoruz, söz veriyoruz” diye konuştu.

“CHP’NİN GÜÇLÜ BİR PARTİ OLMASINI HEDEFLEDİK”

Cumhuriyetin 100. Yılında CHP’lilerin küsmeye, sinmeye, ayrı ayrı durmaya, gelecekten ümit kesmeye haklarının olmadığını söyleyen Özel, “İşte tam bu sebepten CHP’nin bir daha kaybetmeyeceği, muhalefete düşmeyeceği, elindeki belediyeleri yitirmeyeceği, üzerine yenilerini ekleyeceği bir inanç ve motivasyon için yollara çıktık. Genç kadrolarımızla çok sayıda kadın arkadaşımızla yollara çıktık. İnanan, partiye katkı sağlamak isteyenlerin katkılarını alarak yollara çıktık. Hep birlikte Cumhuriyetin 100. Yılında CHP’nin yepyeni kadrolarla yepyeni bir anlayışla yönetilmesini, siyaset yapış biçimini değiştirmesini, kazanan, güçlü bir parti olmasını hedefledik. Onun için yollardayız. 15 Eylül gününden itibaren Ege’nin bir evladı olarak yanıbaşınızdaki Manisa’da doğmuş, yatılı okullarda İzmir’de büyümüş, siyaseten ne yaptıysa Aydın örgütünün gözünün önünde yapmış, ne zaman çağırdınızsa yanına koşmuş, iyi günümüzde, kötü günümüzde birlikte olmuş, 100. Yılda CHP’nin iktidarına inanmış bir kardeşiniz ve Ege’nin evladı olarak Genel Başkanlığa adayım” dedi.

thumbnail_Özgür Özel 2

KILIÇDAROĞLU’NU HEDEF ALDI

Konuşması zaman zaman alkışlar eşliğinde ‘Özgür Başkan’ sloganlarıyla kesilen Özel, “Kurultay sürecinin içindeyiz. Bu kurultay sürecinde bizi fevkalade üzen gelişmeler de oluyor. Geçtiğimiz haftalarda partimizin bir başka siyasi partinin aktif görevde olan ilçe başkanlarıyla kurduğu bir ilişki elimizdeki bir belediyeyi geçmişte ittifak yaptığımız bir partinin ilçe başkanına vaat etmeler, partimizde ciddi travma yarattı. Bu tartışmalar üzerine bugünlerde Sayın Genel Başkanımızın kullandığı bazı ifadeler de sabahtan beri örgütümüzün derinden sarstı. Genel Başkanımız bugün diyor ki, ‘Ben CHP’yi önümüzdeki süreçte şimdi tanınmayan, sosyal demokrasiyi bilen birine devredeceğim’ diyor. Ben genel başkanın bu ifadesini bir sürçü lisan olarak biliyorum. Çünkü CHP yönetimi babadan oğula devredilmesini 1 Kasım 1922 gününde terketmiştir. Babadan oğula yönetim devirleri saltanatlarda, krallıklarda olur demokrasilerde olmaz. Biz 1 Kasım’da devretmeli yönetimi kaldırmış parti olarak 5 Kasım’da görev yapacak delegelerimizin iradesine saygılıyız. Ben partiyi şuna devredeceğim demek, siz yetkili değilsiniz demektir. Ben partiyi şuna devredeceğim demek, kurultay yalan yere toplanıyor demektir. Ben partiyi kime istersem ona bırakırım demek, CHP delegesine, ‘Sizin gözümüzde kıymetiniz yok demektir.’ Bunu reddediyorum” diye konuştu.

“KURULTAY BELEDİYE SEÇİMLERİYLE İLİŞKİLENDİRİLMEMELİDİR”

CHP’nin delegelerine büyük haksızlıklar yapıldığını savunan Özel, "Delegeleri filanca belediye başkanı etkilermiş. Delegeleri filancası asker gibi yazmış. Delegeler onu seçince yeni yönetimde filanca belediye başkanını yeniden atayacakmış. Bakın çok net bir şey söylüyoruz. CHP’nin delegesi ve üyesi askerdir ama hiçbir belediye başkanının ya da il başkanının değil Mustafa Kemal’in askerleridir. Ayrıca partinin kurultayını bir belediye seçimleriyle ilişkilendirmeyi asla doğru bulmam. Ben 5 Kasım günü delegelerimizin onayıyla, serbest oylarıyla Genel Başkan seçildikten sonra parti meclisinden beklentimiz şudur; Bir belediye başkanımız başarılıysa, oylarını artırıyorsa, milletin gönlünde varsa o belediye başkanı değişimin karşısındaymış hiç farketmez, başımızın üzerindedir. Ama bir belediye başkanı başarılı değilse başarısızsa halk onu istemiyorsa değişimde yanımdaki sağ kolum olsa partime o kötülüğü yapmam. O yüzden CHP’de liyakati esas alacağız, umudu örgütleyeceğiz” dedi.

TÜM DELEGELERDEN DESTEK İSTEDİ

“Bizim delegemiz ve üyemiz Türkiye’nin en bağımsız, en korkusuz delegeleridir ve üyeleridir” diyen Özel, gidebildikleri her kongreye katılım sağladıklarını belirterek, “Şimdi Efeler’in diyarı Aydın’a geldim. Beni seven, benim sevdiğim insanların yanına geldim. Kurultaya tam bir hafta önceden Aydın’daki ve tüm Türkiye’deki delegelerimize sesleniyorum. Haftaya bu saatlerde sandığa oyunuzu atmış olacaksınız. CHP’nin 100. Yılının genel başkanı için, CHP’nin 100. Yılında CHP’yi yönetecek kadrolar için o attığınız oy bu partinin böyle mi gideceğine yoksa iktidara mı yürüyeceğine kadar verecek oy alacak” sözleriyle destek istedi.

Özel konuşmasının ardından CHP Aydın İl Örgütü binasını ziyaret ederek Başkan Saatçı ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşmede bulundu. (MURAT TAN)