CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, partisinin 38’inci Olağan Kurultayı’nda bir televizyon kanalının canlı yayınında soruları yanıtladı.

Kurultayın hayırlı olmasını dileyen Tezcan, “Hangi sonuç çıkarsa çıksın pazartesiden itibaren kimsenin kaygısı olmasın CHP’de birlik beraberlik hâkim olacak. Gönüllerde ayrılık yok, tercihlerde ayrılık var. Biz diyoruz ki, CHP bu kurultayında bir değişimi sağlamazsa, başta genel başkan olmak üzere, bütünüyle lider kadrosunda topluma güçlü bir değişim mesajı veremezsek işimiz kolay değil diyoruz. Ayrıldığımız temel nokta bu. Meseleyi değişimciler ve statüko diye ayırıyorum. Hiçbir zaman bu süreci kopuş ya da ayrışma süreci olarak görmedik. Sayın Özgür Özel kampanya boyunca bu dili kullandı. Sayın Genel Başkan da ayrışma üzerine bir dil kurmadı” dedi.

“DUYGUSAL KOPUŞ GİDERİLMELİ”

Parti meclisine aday olmadığını söyleyen Tezcan, “Yeni, genç arkadaşlarımız gelecekler. Parti meclisine onlar girecekler, onlar yönetecekler. Sokak değişim diyor. Toplumun moralini yükseltmeden buradan çıkış yok. Delege kararını vererek faturayı kesecek. Kime keserse… Pazartesiden itibaren gerek değişimciler gerek genel merkez yanlıları – statükocular bu ayrımın kalacağını sanmıyorum. Biz parti içinde yarışıyoruz. Parti dışındaki yarışta bir aradayız. Pazartesiden sonra yarışımız parti dışında. Salonun bir tarafı genel merkez, diğer tarafı değişim diyor. Seçmenle duygusal kopuşu giderecek bir iradenin çıkması lazım. Çıkmazsa parti önümüzde. Siyaset devam ediyor. Türkiye’nin sorunları devam ediyor. Birliği yine sağlamaya çaba harcayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz günlerdeki, “Partiyi sosyal demokrat birine devredeceğim” açıklamasını eleştiren Tezcan, “CHP delegesi veliaht kabul etmez. CHP milletin malı. Üyelerin malı ama hepsinden önemlisi Türkiye’nin malı” diye konuştu. (KIVANÇ UĞUR)

Başkan Dinçer son yolculuğuna uğurlanıyor Başkan Dinçer son yolculuğuna uğurlanıyor