CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Mart ayı içinde yasama dönemi sona ermeden Söke’nin köklü sanayi kuruluşlarından Söktaş Tekstil A.Ş.’nin usulsüz satış yaptığı iddiasını, TBMM’ye yazılı soru önergesiyle taşıdı.

CHP’li Bülbül’ün, Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye ait İstanbul asmalı mescit bina satışıyla ilgili önergesinde, söz konusu satışa ilişkin devir işlemleri gerçekleştirildikten sonra 78 bin gibi bir satış bedeli ödendiği ve bu bedelin bilançoda yer almama iddiasının mevcut olduğunu belirterek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından bu iddianın araştırılmasını istedi.

Bülbül’ün Millet İttifakı’na yakınlığıyla bilinen TÜSİAD Onursal Başkanı Muharrem Hilmi Kayhan’ın yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulunduğu Söktaş ile ilgili verdiği önerge, kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

WhatsApp Image 2023-05-22 at 13.31.42

BAKAN NEBATİ ÖNERGEYİ CEVAPLADI

Bülbül, yazılı soru önergesinde Söktaş tarafından yapılan işlemde herhangi bir usulsüzlük tespit edilip edilmediğini ve edildiyse usulsüzlüğe karşı herhangi bir işlemin başlatılıp başlatılmadığını da sordu. Satış işlemi sırasında Söktaş’a yatırım yapan yatırımcılarının hakkının gözetilip gözetilmediğini de soran Bülbül’e cevapsa Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. Nebati söz konusu önergeye ilişkin cevabında, “Şirketin İstanbul'da, Aşmalı Mescit Mahallesi Minare Sokak No: 1 l/A 34420 Beyoğlu adresinde yer alan ve satış tarihine kadar Şirketin İstanbul Şubesi olarak kullanılan gayrimenkulünün satışı 13.12.2022 tarihinde gerçekleşmiştir. Satış işlemi Şirketin finansal yükümlülüklerinin azaltılması amacıyla yapılmış, satış bedeli pazarlık usulü ve emsaller dikkate alınarak 70.655.680 TL olarak belirlenmiş ve peşin olarak tahsil edilmiştir. Satış bedelinin. Özel Durumlar Rehberinde yer alan sınırların (Kamuya açıklanan son bilançodaki maddi duran varlıkların toplam net değerinin en az %25'i veya aktif toplamının en az %10'u) altında kalması nedeniyle konuya ilişkin olarak özel durum açıklaması yapılmamıştır. Satış işlemi, Önemli Nitelikteki İşlemler Tebliği'nde belirlenen önemlilik ölçütlerinin altında kaldığından, önemli nitelikteki işlemlere ilişkin düzenlemeler kapsamında değildir” ifadelerini kullandı. (MURAT TAN)

Büyükşehir girişleri kapattı Büyükşehir girişleri kapattı

Söktaş 33