Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Körfez pazarına yöneldi Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Körfez pazarına yöneldi

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi üzerinde konuştu.

Türkiye’nin AK Parti iktidara gelmeden önce kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olduğunu söyleyen Yıldız, “Maalesef yirmi iki yıldan beri AK Parti iktidara geldikten sonra maalesef ve maalesef 2 milyon 700 bin çiftçisi olan bir bölgede 600 bin çiftçi bu işi bıraktı ve ithal durumuna geldik. Bir konuda… Kendi tohumunu yasaklayan hiçbir ülke de yoktur, bunu da AK Parti başardı. Bu yüzden AK Parti’yi de tebrik ediyorum” dedi.

Aydın’da pamuğun “beyaz altın” olarak nitelendirildiğini anımsatan Yıldız, geçen yıl 22 – 23 lira bandında olan pamuğun bu yıl, maliyetlerin yüzde 200 oranında arttığı bir dönemde 18 – 19 lira bandında olmasını eleştirdi. Pamuğa en az 3 lira prim verilmesi gerekirken bir lira 60 kuruş prim verildiğini anlatan Yıldız, bu durumun düzeltilmesini istedi.

“18 BUÇUK LİRADAN TOHUM ALIYORLAR”

Konuşmasında buğday meselesine de değinen Yıldız, “Aydınlı çiftçilerimiz, tüccarlara 6 liradan buğday sattılar. 6 liradan buğdayını sattı, şu anda 18 buçuk liradan tohum alıyor. Bu ne demektir? Önümüzdeki dönemde pamuktan önce ektiğimiz buğdayı unutmanız gerekiyor. Buna da acilen çare bulmanız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Aydın’da besicilerin yüksek maliyetlerden dolayı süt ineklerini kesime gönderdiğinin altını çizen Yıldız, “Yani önümüzdeki dönem, böyle giderse Sayın Bakanım, göreceksiniz 2 bin liradan bile et bulamayacağız” diyerek, sorunun çözülmesi çağrısında bulundu. (KIVANÇ UĞUR)