Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesi, cumhuriyetin yüzüncü kuruluş yıldönümünde anlamlı bir etkinliğe imza attı. 40 sanatçı kadının eserlerinden oluşan karma sergi, Millî Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde kapılarını açtı.

Açılışta konuşan Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şubesi Başkanı Habibe Gürer, Işıklı’daki KYK yurdunda meydana gelen asansör kazasında yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Zeren Ertaş’a rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

“CUMHURİYET, BİR KADIN DEVRİMİ”

Gürer, “Cumhuriyet, bir Türk mucizesi. Bir kadın devrimi olarak kabul ediyoruz. Kadınlarla kutlama yolunu seçtik. Atatürk olsaydı yüzüncü yılı nasıl kutlardı? Eminim, sanatla, bilimle, sporla, halkıyla birlikte kutlamayı tercih ederdi. Biz de bugün sanatı seçtik. 40 sanatçı arkadaşımızla bir karma sergi hazırladık. Bu imece bir sergi. Katılımcılar imece usulüyle geldi. Cumhuriyetin yüzüncü yıl ruhu bizi bir araya getirdi” ifadelerini kullandı.

Desteklerinden dolayı Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’a teşekkür eden Gürer, “Başkanımız tüm kadınlar ve kadın derneklerinin destekçisi” dedi.

IMG_0252

“KADIN İNSAN, ERKEK İNSANOĞLU”

Efeler Belediye Başkanı Atay da “Yerel yöneticilerin görevi toplumda barışı, huzuru, mutluluğu sağlamak. Doğumdan ölüme kadar yerel yöneticilerin yönettiği, aldığı kararlarla yaşıyorsunuz. Bizler de karınca kaderince en önemli varlıklar olan insanlarda kadınlar olduğunu düşünüyorum. Ünlü ozan Neşet Ertaş’ın da sözü var: Kadın insan, erkek de insanoğlu. Kadınlarımızı mutlu edersek, onların ekonomik bağımsızlığını, sanatsal yeteneklerini ortaya çıkarırsak toplumumuz çok mutlu olur, aile mutlu olur. Bizler barış ve huzur içinde yaşarız” diye konuştu.

Didim’de Yurttan Sesler Konseri gerçekleştirildi Didim’de Yurttan Sesler Konseri gerçekleştirildi

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesildi. (KIVANÇ UĞUR)