Aydın’da kentin tarihi bölgelerinden Hasır Pazarı’nda kahvehane işletmeciliğiyle uğraşan 60 yaşındaki Ömer Tuğcu, dede mesleğini sürdürüyor.

Kahveciliğin dede mesleği olduğunu anlatan Tuğcu, “Benimle aynı ismi taşıyan dedem merhum Ömer Tuğcu, bu işe başlamış. Tabii o yıllarda krom falan olmadığı için bu bakır kazanı kullanmaya başlamış. Bu kazanı rahmetli babam Mehmet Tuğcu da yıllarca kullandı. Tabii bu kazan önceleri kömürlüydü, sonra tüplüye çevirdik” dedi.

Seçmen listeleri yarın askıdan inecek Seçmen listeleri yarın askıdan inecek

“KALİTELİ ÇAY KULLANIRIM”

Aslen Rizeli olduklarını, bu nedenle çay demlemeye çok önem verdiğini ifade eden Tuğcu, “Her şeyden önce kaliteli çay kullanmanız gerekir. Hiçbir zaman kalitesiz, sıradan çayları kullanmam. Bununla beraber demleme tekniği de son derece önemli. Demleme süresine, çayın oturmasına daima özen gösteririm. Gelen müşterilerimizin çoğu buranın müdavimidir. Çayımızın lezzetini çok sevdiği için özellikle gelenler de olur” ifadelerini kullandı.

OYUN OYNANMIYOR

Kahvehanelerinin ‘Karadenizliler Kahvesi’ olarak bilindiğini kaydeden Tuğcu, “Buranın bir önemli özelliği de okey, tavla, kâğıt benzeri oyunların oynanmaması. Müşterilerimiz çay – kahve içerek, gazete ve kitap okuyarak zaman geçirirler. Sabah namazından önce kahvehaneyi açarız, akşam ezanında kapatırız. Bu soğuk kış günlerinde kömür sobamız da yanıyor. Üç kuşaktık kahvecilik geleneğini sürdürüyoruz” sözlerine yer verdi.