Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 – 2024 döneminin son toplantısında tansiyon yükseldi.

AK Parti ve MHP’li üyelerin katıldığı toplantıda, CHP ve Kasım Payza dışındaki İYİ Parti’li üyelerin katılmaması nedeniyle çoğunluk sağlanamadı. Toplantıyı yöneten Başkanvekili Barış Altıntaş, “Çoğunluğumuz olmadığı için toplantıyı nisan ayına erteledik” dedi.

Bu sırada çoğunluğun olduğunu savunan AK Parti’li Neşe Menderes, “Toplantıyı kapatamazsınız” diyerek, Altıntaş’a itiraz etti.

Toplantının yapılamaması nedeniyle Buharkent, Karacasu ve Bozdoğan’ın Enerya Aydın doğalgaz dağıtım lisansı kapsamına alınmasına ilişkin maddenin görüşülmesi de bir sonraki döneme kaldı.

Toplantıyı kapatan Altıntaş’ın salondan ayrılmasının ardından Cumhur İttifakı’na mensup belediye başkanları ve meclis üyeleri sert sözlerle duruma tepki gösterdi.

9Bed13E3 2215 467D 812F 70815D1Ce2C1

ALTINTAŞ’TAN SERT SÖZLER

Bozdoğan’ın AK Parti’li Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, “Bozdoğan, Buharkent, Karacasu’ya doğalgaz vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Hizmeti geciktirmedeki marifeti hepimiz görüyoruz. Bütün Aydın halkına şikâyet ediyoruz. Ciddiyet ve samimiyet ortada. Böyle bir hizmet anlayışı olamaz. Enerji Bakanlığı’ndan bu 3 ilçeye doğalgaz gelmesi için yıllardır mücadele ederken en ufak bir destekte bulunacaklar, karar çıkaracaklar. Bu kararda dahi siyasi davranmalarına yazıklar olsun diyoruz. Aydın, emsali olan illerden geri kaldı. Aydın halkının 31 Mart’ta uyanacağını, doğruya ‘doğru’, eğriye ‘eğri’ diyeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARIMIZ MÜSTERİH OLSUN”

İncirliova’da spor yatırımları yükseliyor İncirliova’da spor yatırımları yükseliyor

Altıntaş’ın sözlerine katıldığını belirten Buharkent Belediye Başkanı AK Parti’li Mehmet Erol da “Bu bir ayrımdır. Ayrımcılıktır. Başkanımın söylediği gibi aylardır uğraşıyorum. Ben daha önce jeotermal için uğraştım. Kendi kaynaklarımızı kullanalım dedik. 2019 yılında henüz doğalgaz verilmeyen ilçelerle ilgili önerge vermiştik ama gündeme bile almamışlardı. Sonraki ay bir daha verdik. 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında yeniden önerge verdik. Gündeme almamışlardı. Şimdi durum farklı. Enerji Bakanlığı, bizim çalışmalarımız üzerine bu çalışmaları başlattı. Enerya, 12 / 02/ 2024 tarihli yazıyla Büyükşehir’e yazdı. ‘Meclis’ten bu kararı çıkarın’ dedi. Kendiliğinden gündeme alınan bir husus değil bu. Hizmetin önüne geçmek, engellenmek için çaba harcanıyor. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Gelecek ay bu karar çıkacak. AK Parti’li bir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın başkanlığında çıkacak inşallah” sözleriyle duruma tepki gösterdi.

Eb9191F9 Bcf8 4612 A6Ee 629709483692

Erol’un konuşması sırasında güvenlik görevlilerinin salonu boşaltmak istemesi üzerine meclis üyeleri, görevlilere tepki göstererek, açıklamadan sonra salondan ayrılacaklarını söyledi. Üyeler, açıklamanın ardından toplantı salonundan ayrıldı.

Geçtiğimiz 5 yıllık dönemde üyeler arasında sık sık yaşanan polemik ve kavgalarla gündeme gelen Büyükşehir Belediye Meclisi, yaşanan bu son olayla dönemi gergin tamamladı.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR