Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz, esnaf kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla Halk Bankası’ndan kullanılan kredilerin faiz oranlarının artırılmasına tepki gösterdi.

Durmaz, Yeni Kıroba’ya yaptığı açıklamada, “Esnaf kredilerine getirilen faiz artışından çok dertliyiz. Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Hatta bir karar verdim. Bu faiz oranları geri çekilmezse kendi kişisel hesabımı ve odamızın hesabını Halk Bankası’ndan kapattıracağım. Biz meslek kuruluşu olduğumuz için hesaplarımızı esnafın bankası olan Halk Bankası’nda tutuyorduk. Ama bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Tamam, faiz artışı yasal ancak ülkenin içinde bulunduğu duruma bakarak, bu ekonomik krizde, esnafın kepenk kapatmayla karşı karşıya kaldığı bu ortamda bize bu şekilde darbe vurulması kabul edilemez. Eğer geri adım atılmazsa hem kişisel hem kurumsal hesabımızı kapatacağız” görüşlerini dile getirdi.

“KİRA BEDELİ ENFLASYON ORANINDA ARTMALI”

Çine'de zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altına alındı Çine'de zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altına alındı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kira bedellerinde yüzde 25 sınırının devam ettirilmeyeceği yönündeki açıklamasına ilişkin ise “Zaten yüzde 25 sınırı mağduriyetlere yol açıyordu. Hem ev sahipleri hem kiracılar açısından mağduriyete yol açıyordu. Kiranın enflasyon oranında artışının doğru olacağına inanıyoruz her zaman. İnsan ev sahibi de olsa kiracı da olsa bir noktada uzlaşacak. Orta yolda buluşacak. Biz hep bunu tavsiye ettik. Yüzde 25 sınırının uygulanması imkânsızdı. Her şekilde huzursuzluğa, anlaşmazlıklara yol açıyordu. Artışların enflasyon oranında yapılması bence de doğru yaklaşım” değerlendirmesini yaptı.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR