Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in mülakatların devam edeceğine yönelik açıklamasına eğitim sendikalarından tepkiler gelmeye devam ediyor. Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir genel seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından mülakatların kaldırılacağı vaadedilmiş olmasına rağmen Bakan Tekin’in mülakatların devam edeceğini açıklamasını “suç itirafı” olarak değerlendirdi. Özdemir “Savcıları bakanın şahitliğinde göreve davet ediyoruz” dedi.

“MÜLAKAT SİSTEMİ BİR KUMPASTIR”

Mülakat sisteminin bir torpil mekanizması olduğunu savunan Şaban Özdemir,

Aydın’da simit zamlandı Aydın’da simit zamlandı

“Eğitimde gerici kadrolaşmanın, adam kayırmanın, aydın eğitim emekçisini yöneticilikten uzak tutmanın kumpasıdır. Liyakat ve adalet düşmanıdır; emek hırsızlığıdır. Liyakat sizin lütfunuz değil, düzgün işleyen bir devlet mekanizmasının gereğidir. Demokrasi, adalet ve kamu emekçisinin hakları sizin seçimden seçime hatırlayıp sonra unutabileceğiniz kavramlar değildir. Bir kez olsun sözünüzde durun ve yasalarımıza, mesleki kazanımlarımıza, eğitim sistemimizin değerlerine aykırı olan mülakat sistemini kaldırıp, yanlışınızdan dönün” dedi.

“MÜLAKAT SİSTEMİ MAĞDURİYET ÜRETİYOR”

Mülakatların devam edeceği açıklamasına bir tepki de Memur –Sen Aydın Şube ve Eğitim Bir Sen Aydın 1 Nolu Şube Başkanı Fatih Taşpınar’dan geldi. Taşpınar özellikle öğretmen alımındaki mülakat uygulamasının adaylar arasında eşit ve adil bir sonuç vermediğini, yeni mağdurlar ürettiğini belirterek “Bu nedenle öğretmen atamaları ile ilgili süreçlerde mülakat yöntemi kaldırılmalıdır.

Öğretmen adaylarının mesleki bilgi ve yeterlilik düzeyini ölçmeyi başaramayan adayın öğretmenlik mesleğine uygun olup olmadığını değerlendiremeyen öğretmen yeterliliklerinin ve eğitim öğretimin niteliğinin artırılmasına herhangi bir katkısı bulunmayan mülakat usulü kaldırılmalıdır. Bu çerçevede mülakat uygulaması yerine daha adil önce hakkaniyet sonra ehliyet ve liyakat ölçülerine göre istihdamın toplum vicdanında karşılığı olan kamu personeli seçme sınavı puan üstünlüğüne dayalı olarak kadrolu memur istihdamı esas alınmalıdır” ifadelerini kullandı. (FİLİZ ÖZDEMİR)